Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Spoření dětem na důchod má úspěch, hlásí fondy. Stát chce novinku změnit

  • 81
Dětské spoření na důchod, které je možné pořizovat od začátku roku, láká. Do konce dubna uzavřeli rodiče pro své ratolesti celkem 5 574 smluv o doplňkovém penzijním spoření, což je zhruba desetina ze všech nově uzavřených důchodových připojištění. Stát však u nového produktu chystá první změny týkající se výběru peněz v plnoletosti.

„Není to úplně malé číslo, když uvážíme, že při narození dítěte většinou nemyslíme na jeho důchod,“ domnívá se analytik Partners Aleš Tůma. Podíl navíc podle něj může ještě stoupnout. Lidé se s novinkou, kterou umožnila nová zákonná úprava, teprve seznamují, penzijní fondy ji navíc vehementně propagují.

„S dosavadním zájmem jsme prozatím spokojeni a věříme, že počet uzavřených smluv i nadále poroste. Zaznamenáváme dotazy z obchodních sítí i informační linky,“ tvrdí ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová. „Do konce roku by napříč trhem mohly být sjednány až desítky tisíc smluv,“ dodává Petr Brousil z Penzijní společnost České pojišťovny.

Rodiče přitom pro své děti nejčastěji vybírají dynamickou variantu, která slibuje nejvyšší výnos, ale také riziko. „Právě dynamické fondy jsou z pohledu velmi dlouhé doby spoření u dětských účastníků v počáteční fázi spoření doporučovanou volbou,“ říká Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních fondů.

Například u ČSOB, kde spoření pro děti uzavřelo dosud 1 500 lidí, se pro dynamický fond rozhodlo 62 procent klientů, u České pojišťovny to je polovina z více než dvou tisícovek „dětských“ klientů.

Dětem, pro něž lidé spoření uzavřeli, je v průměru osm let, průměrný měsíční příspěvek dosahuje 561 korun.

Penzijní fondy věří, že by jim novinka mohla pomoci zvrátit trend pozvolného odlivu lidí, kteří si u nich (tedy v takzvaném třetím pilíři) na stáří spoří. Úbytek klientů se sice v poslední době zpomalil, v průměru však z fondů každý měsíc stále odejde zhruba o devět tisíc lidí víc, než kolik jich přijde.

Nově možná bez zvýhodnění

Ministerstvo financí však jen pár měsíců po uvedení novinky do praxe chystá změnu, která by mohla část lidí od uzavření spoření pro své ratolesti odradit. U smluv, kde by čerstvý dospělý při nabytí zletilosti provedl částečný výběr - současná pravidla umožňují vybrat v 18 letech až třetinu naspořené částky - by ztratil možnost daňového zvýhodnění.

Úředníci argumentují tím, že v takovém případě už nejde o spoření na stáří. A rovněž tím, že chtějí sjednotit podmínky pro životní pojištění a doplňkové penzijní spoření - v některých případech se lidé vyhýbali placení daní tak, že jim zaměstnavatel příspěvky, které si pak mohli zaměstnanci vybírat, posílal právě na účet u pojišťovny.

Podle penzijních fondů to však v případě připojištění nemá smysl. Případné příspěvky zaměstnavatele stejně nelze vybrat, navíc osmnáctiletý člověk do práce zatím nejspíš nechodil.

„Navrhovaná úprava žádný skutečný efekt v prevenci zneužívání daňových zvýhodnění neznamená a pro účel doplňkového penzijního spoření se nehodí. Může navíc významně poškodit zájem občanů o sjednávání dětského spoření, neboť dodatečně vytváří bezdůvodnou obstrukci,“ říká Poklop.

Podle některých expertů je nicméně přínos penzijka pro děti sporný už dnes. „Zakládat penzijní spoření má smysl až v okamžiku, kdy potomek začne sám vydělávat,“ domnívá se Tůma.

Existují lepší způsoby, jak dát dětem nějaké peníze při startu do jejich „nezávislého“ života - mnoho lidí pro tento účel využívá třeba stavební spoření.