ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Marek Burza

Stát učí zemědělce neplýtvat pesticidy. Vzniknou demonstrační farmy

  • 11
Spotřeba pesticidů v Česku klesá, zemědělci jich však stále dávkují zbytečně mnoho, často také špatným způsobem. Změnit to mají demonstrační farmy, na nichž se budou učit pesticidy správně používat. Spustit by se měly ještě letos, přesné místo je však zatím neznámé. Projekt by měl stát přes 1,7 milionu korun.

Tuzemští zemědělci loni spotřebovali o tři procenta méně pesticidů než v roce 2014, oznámilo slavnostně ministerstvo zemědělství. Využití látek na ochranu rostlin a hubení škůdců se propadá už třetí rok v řadě.

Jenže množství využitých pesticidů se snižuje jen pomalu. Podle mluvčí ministerstva Markéty Ježkové zahájí tři demonstrační farmy pilotní provoz ještě letos. „Na základě tohoto pilotního ověření bude vypracována metodika pro standardizaci výběru demonstračních farem jako podklad pro jejich certifikaci,“ uvedla Ježková.

Resort se myšlenkou demofarem inspiroval v zahraničí, přičemž projekt by měl letos spolykat přes 1,7 milionu korun bez DPH. Jinak je ale úřad na informace skoupý a podrobnosti zveřejní až v následujících týdnech. Není tak jasné ani to, kde se výukové farmy budou nacházet.

Pesticidy ve větru a dešti

Zemědělce za neodborné zacházení s pesticidy v minulosti kritizoval i ministr zemědělství Marian Jurečka. Farmáři jich buď užívají zbytečně velké množství, volí nevhodné směsi, anebo je aplikují při nevhodném počasí. Při větru jsou třeba zbytečně zasaženy i okolní pozemky. Látky správně nepůsobí ani při příliš nízkých teplotách nebo nízkém obsahu vody v půdě.

Zřízení demonstračních farem souvisí s národním akčním plánem na snížení používání pesticidů, který vláda na základě evropské směrnice schválila před třemi lety. Až do té doby spotřeba pesticidů v Česku strmě rostla. Podle ministerstva životního prostředí stoupla spotřeba chemikálií mezi léty 1990 a 2012 o 33 procent.

Od té doby používání pesticidů sice klesá, ovšem pouze pozvolna. Spotřebu ochranných látek značně ovlivňuje také počasí, přičemž loňský rok byl i jedním z nejteplejších v historii (více zde). Není tak jisté, zda se při jiných klimatických podmínkách pesticidy nevrátí na původní úroveň.

Nadměrné využití ochranných látek může v konečném důsledku vést i k výskytu jejich reziduí v potravinách. To se ale podle statistiky Státní zemědělské a potravinářské inspekce děje jen ve zlomku případů.

„Za účelem stanovení pesticidů bylo loni kontrolováno 1 289 šarží potravin. Nadlimitní množství reziduí pesticidů bylo zjištěno u 16 šarží,“ vyčíslil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Podle dřívějšího vyjádření ředitele pražského inspektorátu Petra Cuhry je však příčinou nevyhovujících zjištění často právě nevhodná aplikace pesticidů ze strany zemědělců.