Petrof patří k předním světovým značkám luxusních pian.

Petrof patří k předním světovým značkám luxusních pian. | foto: Petrof

Výrobce pian Petrof překonal dva těžké roky. Loni začal opět vydělávat

  • 36
Tradiční hradecký výrobce luxusních pian Petrof se po dvou obtížných krizových letech vrátil k zisku. Firma loni vydělala zejména díky úspěchu na východních trzích 27,6 milionu korun. Společnost, která se v těžkých dobách začala orientovat i na výrobu kuchyní, začala opět nabírat zaměstnance.

Zatímco v letech 2009 a 2010 firma prodělala 137 milionů korun a 2,3 milionu korun, loni měl přední evropský výrobce pian tržby 213 milionů korun (+ 16 procent) a zisk 27,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin hradeckého krajského soudu.

Podle prezidentky a většinové majitelky firmy Zuzany Ceralové-Petrofové průběh finanční krize potvrdil správnost orientace Petrofu na východní trhy, zejména Ruska, postsovětských republik, Austrálie, Japonska. V Číně podnik podle ní zúročil předloňské otevření vlastní reprezentativní kanceláře v Šanghaji. Téměř 90 procent tržeb podnik loni získal v zahraničí.

V Číně Petrof také šestým rokem spolupracuje se společností Hailun, která je druhým největším výrobcem pian v Číně. Pod dohledem expertů z Petrofu a podle jejich návrhů čínský podnik vyrábí pianina značek Rösler a Scholze, která jsou určená pro začínající hráče či hudební školy. Značky Rösler a Scholze vlastní společnost Petrof.

Na trhu USA, který byl v minulosti silný, podle Petrofu přetrvává nízká koupěschopnost zákazníků. "Trvá utlumení obchodů s USA a některými západními zeměmi, dokud se v těchto teritoriích nezlepší podmínky financování," uvedla Ceralová-Petrofová.

Firma opět nabírá lidi

V hospodářském výsledku firmy se loni kladně odrazil prodej administrativní budovy v přední části areálu za 11 milionů korun. Firma loni také začala pracovat na vývoji nového koncertního křídla. Průměrný počet zaměstnanců podnik, jehož vznik sahá do roku 1864, loni zvýšil o pět procent na 195 osob.

Petrof se vrhl i do výroby kuchyní. Interiér na snímku realizoval pro společnost Koryna.

V minulých letech Petrof prošel složitým vývojem. Před osmi lety bojoval o přežití. Banky tehdy firmě s asi 900 lidmi obstavily účty. Petrof, jehož obrat tehdy byl kolem 750 milionů korun, pak zahájil radikální restrukturalizaci. Při ní propustil několik set lidí, uzavřel pobočné závody a výrobu soustředil do Hradce Králové.

Na dopady světové hospodářské krize firma v roce 2009 reagovala dalším snížením kapacit a redukcí počtu zaměstnanců z 380 na asi 180 lidí. V krizových letech se také firma začala soustředit kromě výroby hudebních nástrojů i na výrobu nábytku a kuchyní. (čtěte Petrof začne vyrábět kuchyně)

,