Philips chce investovat dalších 20 miliard korun

Nizozemský gigant Philips uvažuje o vybudování druhé velké továrnu na výrobu televizních obrazovek v České republice za více než 20 miliard korun. Šlo by o třetí největší investici u nás, která by zajistila práci asi dvoum tisícům lidem. Podle důvěrných informací českých vládních úředníků má největší naději na zisk investice Brno a některá další místa na střední Moravě. "Ve hře jsou zatím ještě Maďarsko, Polsko a asijské země. Naše šance jsou ale jasně největší, vzhledem ke stadiu jednání je odhaduji na devadesát procent," sdělil důvěryhodný vládní zdroj, který se rozhovorů s investorem účastní.

Philips má o místě, kde továrnu umístí, rozhodnout do konce března. Zástupci nizozemské společnosti zatím však nechtějí o projektu hovořit. "Neustále hledáme možnosti investování v mnoha regionech na světě," sdělila pouze mluvčí firmy Philips pro střední a východní Evropu Mariana Hníková. 

Philips již v létě zahájí s tisícovkou zaměstnanců výrobu klasických obrazovek ve své první tuzemské továrně v Hranicích. Celková výše investice je 624 milionů dolarů. V roce 2007 by továrně měla vyrobit 2,5 milionu obrazovek a zaměstnávat tři tisíce lidí.

"Na rozdíl od továrny v Hranicích je nový projekt náročnější na špičkové technologie a jeho součástí by mělo být i vývojové středisko," sdělil vládní úředník. Oficiálně však agentura pro zahraniční investice CzechInvest nechce sdělit prakticky žádné informace. "Se společností Philips pracujeme na několika projektech, ale dokud nedostaneme pověření, nesdělíme podrobnosti," řekl šéf CzechInvestu Martin Jahn.

Zástupci Philipsu již jednali s brněnskými radními o možné koupi třicetihektarového pozemku ve vznikající průmyslové zóně Černovická terasa. "Philips má zájem začít stavět už letos v létě.

Podle ujištění vysokých představitelů nizozemské firmy je Brno v jednání o stavbě nové továrny na prvním místě," řekl vysoký představitel brněnské radnice. Náměstek brněnského primátora Pavel Kuba, který jednání za město vede, je však méně konkrétní. "Mohu potvrdit, že jednáme s významnou firmou z elektrotechnického průmyslu, společnost požaduje třicet hektarů pozemků a v první fázi chce vytvořit několik set pracovních míst.

Další rozhovory s vedením společnosti povedeme ještě do konce února," řekl Kuba. Mluvčí Philipsu Mariana Hníková jednání s brněnskou radnicí relativizuje. "Proběhla pouze informativní schůzka," sdělila.

Třicetihektarový pozemek však Nizozemcům nechce město prodat lacino. "Neuvažujeme o tom, že by pozemky v zóně nabídla radnice za symbolickou jednu korunu za metr čtvereční jako v případě dalšího investora, společnosti Flextronics International," sdělil zdroj z radnice.

Vládní představitelé tvrdí, že že Philips si nepřeje zveřejnění údajů o plánované investici proto, že se obává negativní reakce ze strany zaměstnanců ve stávajících závodech v západní Evropě.

Dalším důvodem utajování jsou pak problémy s vykupováním ploch v Hranicích, kde jedna majitelka - Markéta Regecová nechce městu prodat pozemek, na kterém se továrna staví.

Spor se dostal již k soudu, který v prvním jednání zamítl žalobu, kterou se radnice domáhala prodeje pozemku za cenu, kterou město navrhlo. Regecová požaduje vyšší částku za pozemek, než od města dostali zbývající majitelé, kteří již městu pozemky prodali.

Na vlastní stavbu továrny v Hranicích však spor vliv nemá. "Pro nás je spor nevýznamný, stavíme podle plánů. Přes sporný pozemek již například vede kanalizace a vodovod a měla by tam stát čistička odpadních vod," řekl Jan Sniegon, technický náměstek firma IPS Třinec, která továrnu staví. V Brně pozemkové spory nehrozí, protože všechny pozemky vlastní město.