Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Solární firmy láká východ. Photon Energy míří do Rumunska

  • 19
Původně česká společnost Photon Energy expanduje do Rumunska, kde se bude starat o tři fotovoltaické parky. Jde během krátké doby už o druhou solární společnost, která zamířila na východní trhy. Pražská Ekotechnik Czech se chystá zajistit zásobování elektřinou v Tigilské oblasti na Kamčatce.

Photon Energy se zabývá údržbou a provozem solárních elektráren a vedle evropských zemí je aktivní také v Austrálii. V Rumunsku bude mít na starost tři parky o celkovém výkonu 11 megawattů, které patří do portfolia brněnské skupiny Dravus Investments. Firma založená v roce 2008 v Praze bude mít dohled na jejich chodem, údržbou a opravou poruch.

Podle šéfa Photon Energy Georga Hotara je Rumunsko pro firmu perspektivním trhem. Tamní vývoj se totiž podobal tomu v Česku. Investoři nasypali do zelených zdrojů peníze s vidinou dotovaných cen elektřiny. Když se trh začal přehřívat, vláda zatáhla za brzdu a podporu omezila.

„Zavedením retroaktivních opatření rumunská vláda negativně ovlivnila hodnotu investic a finanční výsledky elektráren. Proto jsou správný provoz a údržba elektrárny tak důležité. Investoři si prostě nemohou dovolit, aby jejich elektrárny nevyráběly na maximum, a musejí předcházet drahým výpadkům a opravám,“ říká Hotar.

Ekotechnik Czech jde na Kamčatku

Nejde přitom o jedinou firmu z branže, která zamířila na východ. Pražská společnost Ekotechnik Czech plánuje pro kamčatskou vládu vytvoření kompletního řešení pro zásobování elektřinou z obnovitelných zdrojů v odlehlé Tigilské oblasti.

Šéf společnosti Tomáš Korostenský už kvůli tomu strávil na Kamčatce týden při jednáních s tamní vládou. „Kamčatka řeší problém a tím je energetická efektivnost. Mají problém efektivně vyrobit elektřinu, efektivně ji distribuovat a efektivně s ní i nakládat v místě spotřeby. Jde tedy o celý balíček opatření,“ říká Korostenský, který firmu přebral s bratrem Alešem po svém otci.

Podle Korostenského by se však v tigilském projektu zdaleka nemuselo jednat jen o instalaci solárních panelů. V úvahu tak přichází i vítr či biomasa. „Každá vesnice má jiné podmínky. Některá je u moře, další v horách, kam se v zimě nedá vůbec dostat. Všechno má svá specifika,“ říká.


Témata: Georg Hotar