Tank v hostinci Cheers Pub v Miláně

Tank v hostinci Cheers Pub v Miláně | foto: Pilsner Urquell

Pilsner Urquell míří do Itálie. V Miláně otevřela první tankovna

  • 18
Většina českého piva směřuje za hranice ve skle. Podíl lahvového piva se však na celkovém exportu postupně zmenšuje a na popularitě nabývají i jiné typy obalů. Pilsner Urquell začal poprvé dodávat tankové pivo do hospody v Itálii.

Zelený trojlístek na stažené roletě hostince Cheers Pub naznačuje, že za výlohou se skrývá typická irská hospoda s dřevěným obložením na stěnách a pravidelnými přenosy zápasů ragby. Koncept, který se úspěšně etabloval po celém světě, daleko za hranicemi Irska, se však v typické milánské ulici Via Casoretto přece jen trochu liší.

Vedle tradičních irských značek piva jako Murphy’s nebo Mc Farland je v nabídce od konce loňského roku i tankový Pilsner Urquell. Cheers Pub je tak první hospodou v ­Itálii, kam tankové pivo z Plzně dorazilo. Po Slovensku, Rakousku a Německu jde o další zemi, kde se Plzeňskému Prazdroji podařilo s pivem z cisterny prorazit.

Ulice Casoretto je zhruba čtyři kilometry od centra města. Není to přitom žádné předměstí, ale ani ­podnik cílící na davy turistů potulujících se v okolí katedrály Narození Panny Marie. „The Cheers Pub se zaměřuje především na italské zákazníky. Je to hospoda v tom pravém slova smyslu, kde se potkávají loajální zákazníci se svými přáteli,“ vysvětluje Silvie Porrecaová, zástupkyně pivovaru v Itálii.

Českému pivu v Itálii pomohlo EXPO

Značce podle ní pomohlo loňské Expo v Miláně. Prazdroj instaloval na světové výstavě v českém pavilonu osm pětisetlitrových tanků a­ prodával z nich pivo návštěvníkům. Dva podobné jsou nyní součástí interiéru Cheers Pub. Jednou týdně tam dorazí kamion se speciálně upravenými tanky o­ objemu 500 litrů a pivo doplní.

Tankové pivo při skladování a čepování nepřichází do kontaktu se vzduchem, tím pádem neoxiduje a­ zachovává si čerstvější chuť. Pro hospodského odpadá problém s narážením sudů a také chlazení je energeticky úspornější.

Na druhou stranu přináší tankovna řadu starostí. Pivo se rychleji kazí, takže hospodský musí dobře počítat, kolik piva zákazníci vypijí. „Všechny výhody má tankovna pouze pro hospody, které mají relativně velkou výtoč, což znamená hodně pravidelných zákazníků,“ říká Robert Lobovský, zodpovědný v pivovaru za zahraniční trhy.

Náročná logistika je důvodem, proč je export tankového piva pro pivovary stále více záležitostí prestiže než byznysu. Přesná čísla o exportu za loňský rok Pilsner Urquell ještě nezveřejnil, podle Lobovského však obecně dvě třetiny z celkového vývozu Pilsneru Urquell tvoří pivo v lahvích.

Budvar dodává do tankovny v Anglii

Budějovický Budvar zase exportuje tankové pivo do hospod v Anglii. Podle mluvčího pivovaru Petra Samce však také ve vývozu budějovického národního podniku převládají lahve. „Sudy jsou obecně složitější a vhodné pro trhy s větším objemem,“ říká Samec.

Přesto Český svaz pivovarů a sladoven předloni zaznamenal úbytek lahví na exportu, zatímco tanky, sudy, ale i plechovky rostly. Podle Českého statistického úřadu vyvezli pivovarníci loni z Česka pivo za šest miliard korun. Tankové a sudové pivo se na exportu podílelo zhruba z jedné čtvrtiny. Slováci jsou jediným národem, který vypil více českého piva ze sudů než z lahví.