Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ženeva je nejdražší pivní město světa, nejméně platí lidé v Krakově

  • 123
Nejvíce stojí pivo ve švýcarské Ženevě, nejlevnější je naopak polský Krakov, vyplývá z žebříčku srovnání cen piva v 75 světových metropolích. Praze patří z žebříčku těch nejlevnějších 26. příčka. S pořadím letos významně zamíchaly kurzové výkyvy.

Většina turistů před výběrem dovolené srovnává ceny ubytování, případně dopravy. Více než jiným národů by však Čechům, kteří jsou se spotřebou 144 litrů na hlavu a rok největšími pijáky pěnivého moku na světě, mohl při volbě destinace pomoci index cen piva v 75 světových metropolích.

Žebříček vypracoval portál Goeuro.com, který turistům pomáhá srovnat ceny v jednotlivých zemích a zvolit tak nejlevnější variantu cestování. Z něj vyplývá, že absolutně nejlevnějším pivním městem je s 1,48 eury za 0,33 litru polský Krakov. Nejvíce, tedy 5,64 euro, stojí třetinka ve švýcarské Ženevě. V přepočtu na koruny zaplatí piják v Polsku 40 korun oproti 153 korunám na březích ženevského jezera.

Za Krakovem se na dolních příčkách žebříčku umístily Kyjev, Bratislava, Malaga, Díllí nebo Ho Či Minovo Město. Opačný a nejdražší extrém tvoří Hongkong, Tel Aviv, Oslo nebo New York.

Pořadím zahýbaly výkyvy kurzů

Oproti minulému roku došlo na pozici nejdražší pivních metropoli k rošádě. Oslo z minulého roku předstihla podle portálu nejen Ženeva, ale i Curych. Důvodem je, že švýcarská centrální banka počátkem roku přestala překvapivě bránit frank proti dalšímu posilování, což vedlo k jeho prudkému zdražení. I když kurz franku poté opět poklesl na dnešních zhruba 26 korun, pořád je zhruba o 2,50 koruny dražší než na začátku ledna.

„Že Curych a Ženeva nyní patří mezi patnáct nejdražších měst pro pivo, je třeba připsat významným změnám kurzu švýcarského franku,“ uvedli autoři. „Také města v USA obecně zdražila, protože dolar posílil vůči euru,“ dodali.

Výsledky je však třeba brát s rezervou a spíše jako orientační, o čemž svědčí i fakt, že autoři studie vyčíslili průměrnou cenu třetinky v Praze na 2,38 euro, tedy 64,60 korun. Ceny v hlavním městě by tak byly vyšší než třeba v Berlíně nebo Liverpoolu. Podle posledních květnových dat ČSÚ přitom půllitr ležáku stál v Česku 20,77 korun, tedy méně než třetinu.

Srovnávaly se dovozová piva v hotelových barech

Vysvětlení je třeba hledat v metodice a skutečnosti, že se portál zaměřuje hlavně na turisty. Aby údaje za všech 75 měst byly srovnatelné, počítali autoři vždy průměrnou cenu z dvanácti piv, z nichž polovinu nakoupili v barech a polovinu v maloobchodních prodejnách. Nakupovali přitom vždy pět nejznámějších světových značek a jednu lokální - v případě Prahy Pilsner Urquell.

Importovaná piva jsou však v Česku výrazně dražší než ta z tuzemských pivovarů a navíc se na celkové spotřebě podílejí ve výrazně menší míře. Piva navíc autoři nenakupovali v hospodách, kde si je vychutnává většina Čechů. „Pivo jsme netestovali v centru Starého Města, ale v barech známých hotelových řetězců, které existují ve všech městech. Díky tomu bylo možné objektivně porovnat rozdíly mezi jednotlivými městy,“ uvedl manažer portálu Christoph Konopczyk.

Zvolená metodika tedy vedla k lokálním zkreslením. Na druhou stranu přísně dodržená a jednotná pravidla mohou vypovídat nejen o pivu, ale celkové cenové úrovni jednotlivých měst.

Srovnání cen piva v Evropě nabízí i Eurostat. Nejnovější statistiky jsou sice z roku 2013, na rozdíl od portálu Goeuro.de však více vypovídají o reálných cenách než těch určených pro turisty.

Nejlevnější zemí je podle evropského statistického úřadu Bulharsko, kde půllitr piva stojí v průměru 0,50 euro, tedy 13,57 korun. Následuje Polsko, Maďarsko a Slovensko. Mezi trojici nejdražších zemí patří naopak opět Švýcarsko, Malta a Kypr, kde za jedno pivo dá zákazník v průměru 1,54 euro, tedy 41,65 korun. Česko spolu s Německem a průměrnou cenou 21,16 korun se pohybují zhruba uprostřed tabulky.