Pivo kvůli úsporám podraží. Malé pivovary mají strach.

Pivo kvůli úsporám podraží. Malé pivovary mají strach. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pivo zdraží jen v hospodách, supermarkety růst cen nedovolí

  • 108
Ubude piv z malých pivovarů, hospody se vyprázdní a méně mladých kuřáků si pravidelně koupí svoji krabičku cigaret. I tak může vypadat Česko v příštím roce, pokud projdou všechny plány na změny daní od ministra financí Eduarda Janoty.

Pokud Janota s vládním návrhem uspěje u poslanců, za obvyklých pět piv a krabičku startek budou štamgasti v hospodě i v supermarketu platit od Nového roku celkem pětikorunu navíc.

Malí pivovarníci jsou však přesvědčeni, že vyšší daň ponesou výrobci. Podle ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého na tom budou nejhůř ti, kteří mají byznys postavený na lahvovém pivu. Řetězce u "lahváčů" totiž drží cenu nízko a marže výrobce je výrazně nižší než u sudového piva do hospod. Obchodníci podle něj nebudou chtít zdražit ani po zvýšení daně, a státu tak zaplatí pivovarníci ze svého výdělku.

"Když se odečtou všechny daně, dostává výrobce průměrně z jednoho piva prodaného v řetězcích čtyři koruny. Nyní se tato částka ještě sníží o zvýšenou daň," stěžuje si Veselý. Malé pivovary to podle něj může zlikvidovat.

Na zdražení cigaret zase prodělají tabákové koncerny. Tabákový gigant Philip Morris má za to, že zvýšení daní hlavně zvýší nelegální obchod s cigaretami a stát z toho nic mít nebude. Výrobce musí s propadem prodejů počítat. I když si jej trochu vynahradí koncem roku, kdy si lidé budou dělat zásoby.

Eva Králíková z Referenčního centra léčby závislosti na tabáku odhaduje, že by se díky vyšší dani mohlo ročně vykouřit až o 480 milionů cigaret méně.

"Zvýšení daně na cigarety je absolutně úžasná věc. Je to totiž to nejúčinnější, co v boji proti kouření funguje, a to hlavně u mladistvých," pochvaluje si lékařka.

Podobné obavy jako pivovarníci mají také provozovatelé benzinových čerpacích stanic a dopravci. Zdražíme, hrozí.

Pumpaři se zlobí

Pumpaři tvrdí, že kvůli zdražení způsobenému vyšší spotřební daní mohou v pohraničí začít krachovat, protože přijdou o německou klientelu. Ve skutečnosti jim konkurenční boj skokové zdražení nedovolí.

"V Česku je obrovská konkurence, takže se nikdo skokově neodváží ceny o korunu na litr zvýšit. Bude se čekat na největší hráče. Až cenu zvednou, zareagují na to ostatní. Ale nakonec to bude méně než o korunu," odhaduje Tomáš Mikšovský, šéfredaktor magazínu Petrol.

Podle teoretických propočtů by však cena pohonných hmot měla vzrůst téměř o 1,5 Kč, protože vedle spotřební daně ovlivní ceny na pumpách i vyšší DPH.

Stejně jako u pump, pravděpodobně i u bytů zůstanou dopady vyšší daně pouze na papíře. Třeba zhruba třicetitisícový nárůst daně u třímilionového nového bytu na sebe raději vezme developer, který dnes složitě láká každého zákazníka.

"V současné době se trh potýká s dramatickým snížením prodejů. Zvýšení daně by zřejmě vliv nemělo," míní Ondřej Novotný z poradenské společnosti King Sturge. "Developeři by období před zavedením vyšší daně zřejmě využili k novým kampaním, kdy by své nemovitosti nabízeli ještě za ‚staré ceny‘," doplnil.

Na starých cenách zůstanou zřejmě i restaurace. Zvláště řetězce rychlého občerstvení pak mají často "baťovské" ceny s devítkou na konci, které jim neumožní s nimi hýbat.

, ,