Vláda chystá plán, jak dostat lidi do práce. Ilustrační snímek

Vláda chystá plán, jak dostat lidi do práce. Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

MF DNES: Vláda chystá miliardový plán, jak dostat lidi do práce

  • 735
Vláda připravuje velký plán, jak zmírnit nezaměstnanost. V pracovním návrhu, který má MF DNES k dispozici, se chystá zavedení takzvaného kurzarbeitu, příspěvek na dojíždění do zaměstnání a návrat placené veřejné služby.

Výdaje na jednoho nezaměstnaného činí podle propočtů 170 tisíc korun ročně. Proto se podle vlády více vyplatí pracovní místa dotovat, a lidi tak uměle dostat do práce. Někteří z nich se pak mohou uchytit i na nedotovaném pracovním trhu. Práci aktuálně hledá 550 tisíc lidí, z toho téměř polovina neúspěšně už rok.

Vzniknout mohou tisíce míst

čtěte rozhovor s ředitelem Unie zaměstnaneckých svazů

Na podporu zaměstnávání proto chce vláda poslat víc peněz. „Vláda zajistí průběžné navyšování rozpočtu na aktivní politiku zaměstnanosti do roku 2018 z národních a evropských prostředků a to s ohledem na situaci na trhu práce,“ uvádí se v akčním plánu.

Většina z těchto peněz jde přitom z evropského sociálního fondu, z národního rozpočtu jsou na příští rok plánovány tři miliardy.

Úřady práce přitom mohou už dnes podpořit v rámci různých programů pracovní místo částkou až 24 tisíc korun měsíčně, v závislosti na pracovní pozici. Nově by mohly přispívat firmám na zaplacení lidí v době, kdy pro ně nemají dost práce (kurzarbeit) či nechat dlouhodobě nezaměstnané přivydělat si několik desítek hodin měsíčně na placené veřejné službě (obvykle úklid, sociální péče).

Posily dostanou i úřady práce

Obtížně zaměstnatelným lidem však často nepomůže ani dotace. Vyplývá to i ze studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí z roku 2007. Ta zkoumala, zda se vyplatí lít peníze do pracovních míst. „Programů se účastní zejména motivovaní a méně znevýhodnění nezaměstnaní. Problematičtí nezaměstnaní často ani o zprostředkování zaměstnání nemusí mít zájem,“ uvádí se ve studii.

Další problém je, že řada lidí v evidenci úřadu práce si načerno přivydělává a k tomu bere dávky. Vzdát se dávek a jen pracovat se jim nevyplatí, samotná odměna je příliš nízká. „Vláda by měla především důsledně nastavit mechanismy kontroly pracovně právních vztahů,“ říká Jaromíra Kotíková z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Úřady práce mají podle plánu také dostat posily, aby mohly kontrolovat zneužívání dávek - 1 200 lidí. Dnes totiž dávku rovnou přiklepnou, protože nestíhají prověřovat, jestli žadatelé o dávku ve svých žádostech nelžou. Projevilo se to například v nárůstu doplatku na bydlení, který se zneužívá zejména v ubytovnách.