Platební karta může způsobit na cestách potíže

  • 5
Cestujete s platební kartou v domnění, že se nemůžete ocitnout bez peněz a mít problém s placením? Pokud chcete zůstat úplně klidní, raději mějte při sobě i nějakou hotovost.

Petr Podlipný se spoléhal jen na kartu a hrozily mu nemalé potíže na dovolené v Itálii i při návratu domů. S kartou Visa Classic celý rok nakupoval i vybíral z bankomatu. Službu vypověděla až při cestě k moři u benzinového čerpadla na italské dálnici.

Poté, co nabral plnou nádrž, se při placení dozvěděl, že "transakce neprobíhá". "Naštěstí jsme měli s sebou nějakou hotovost, i když jen minimum na malé platby. Říkali jsme si, že na větší vydání, například placení hotelu či cestovních výdajů, valuty nepovezeme a budeme používat kartu," říká Petr Podlipný.

Když odevzdal poněkud znervóznělé obsluze italské pumpy většinu hotových peněz, začal počítat, kolik rodině zbývá na den, pokud se ukáže, že karta opravdu nefunguje. "Přemýšleli jsme, komu domů zavoláme, aby nám poslal chybějící italské liry," dodává Podlipný.

Následující den však zahraniční bankomat peníze bez problémů vydal. "Kartu jsme pak použili ještě několikrát, v hotelu, obchodu, při návratu v Itálii a Rakousku u benzinové pumpy. Stávkovat začala znovu při placení benzinu v tuzemsku. I v tomto případě jsme měli štěstí, zachránila nás zapomenutá česká tisícikoruna," vypráví Podlipný.

Jak se může něco podobného stát? "Nejedná se o častý jev, ale je třeba s něčím takovým počítat," připustili v tiskovém oddělení České spořitelny. Podle její mluvčí Kláry Gajduškové složité systémy při platbách kartou fungují někdy pomaleji nebo mohou mít výpadek.

Banky proto doporučují, aby s sebou například rodina vezla několik karet - pokud je má -, třeba manželovu a manželčinu, přičemž ideální je, když jsou obě od různých karetních společností. Tím se snižuje riziko, že nebude možné v danou chvíli jednou kartou zaplatit. Před nákupem je také potřeba zkontrolovat nálepky u pokladny, které určují, jaké karty obchodník přijímá.

Pozor: vinna nemusí být jen technika. Do stejné situace se může dostat i majitel karty, který přečerpá limit pro výběr ze svého účtu. Petr Podlipný dopadl dobře, měl po ruce dostatek hotovosti. Ale co má dělat člověk, který vyrazí jen s kartou a například nabere benzin nebo poobědvá v restauraci a teprve poté zjistí, že vlastně nemá čím zaplatit?

"V takové situaci by měl klient ihned kontaktovat svoji banku, kde mu poradí," doporučuje Klára Gajdušková. Upozorňuje, že je-li chyba v některém místě systému, lze zkusit počkat na vyřešení problému. To může trvat krátce, ale stejně tak i několik hodin. "Lepší je vybrat hotovost v bankomatu nebo v pobočce banky, pokud jsou v dosahu," říká Gajdušková.

Jak se vyhnout problémům s nefungující kartou:

* vozit s sebou alespoň základní obnos v hotovosti, v jakékoli měně, kterou lze směnit za domácí
* mít u sebe - pokud možno - karty obou platebních systémů - Visa a Europay MasterCard