Platové rozdíly se prohlubují

  • 124
Řidič pražské tramvaje Tomáš Stříbrný by musel na své oblíbené lince číslo 9 projet téměř pětkrát napříč celou Prahou z Řep na Žižkov, aby si vydělal totéž co za hodinu například státní zástupce. Podobný rozestup získaly za posledních deset let i ostatní profese lišící se především mírou potřebné kvalifikace.

Z tabulek statistiků vyplývá, že rozdíl mezi nejhůře a nejlépe placenými profesemi je zhruba desetinásobný. Ve skutečnosti bude ještě mnohem vyšší, manažeři však o svých platech neradi mluví.

Ještě před pár lety na tom byl řidič či prodavač relativně lépe. Od počátku 90. let začaly růst mzdy lidí s vyšším vzděláním mnohem rychleji než u profesí na spodních příčkách platového žebříčku. Rozvrstvení mezd v Česku se tak v posledních letech přiblížilo Evropské unii.

Některé oblasti však stále zaostávají. "Závažným handicapem zůstalo nízké platové ohodnocení kvalifikované práce v rozpočtové sféře. Kritická byla a je úroveň zejména ve zdravotnictví a školství," říká Jan Vlach z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Jeho slova potvrzuje i známý chirurg Pavel Pafko, který je v nemocnici ohodnocen sazbou 220 korun za hodinu. "Je to méně, než kolik musím zaplatit taxikáři za hodinu pouhého čekání na to, než dooperuji, aby mne mohl odvézt domů," říká Pafko, který v Česku se svým týmem zavedl program transplantací plic.