Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Platy brněnských absolventů rostou, podle fakulty se liší o tisíce

  • 14
Nástupní platy absolventů brněnské Masarykovy univerzity se podle rozsáhlého průzkumu zvedají. Letos je průměr 22 887 korun. Hodně ale záleží na tom, jakou fakultou studenti prošli. Nejlépe si v žebříčku vedou informatici a ekonomové, naopak nejhorší vyhlídky podle něj mají učitelé.

Roky studia, státní zkoušky, diplomová práce a nakonec titul před jménem. Až do tohoto momentu jsou na tom absolventi informatiky a pedagogické fakulty stejně.

Když potom nastoupí do práce, jejich výplatní pásky jsou rozdílné. Konkrétně až o dvanáct tisíc korun. O tolik má vyšší plat informatik oproti učiteli, který nastupuje za zhruba 17 tisíc hrubého.

Rozdíl v průměrných hrubých nástupních platech mezi absolventy jednotlivých fakult brněnské Masarykovy univerzity zmapovala studie, kterou zpracovali odborníci z ekonomické fakulty (celou studii najdete zde).

Tři ze čtyř ekonomů končí v soukromém sektoru

Kromě toho, že "techniků" je na pracovním trhu dlouhodobě nedostatek, tkví podle autora průzkumu Jaroslava Nekudy rozdíl i v povaze sektoru, ve kterém absolventi pracují.

Nástupní platy absolventů

Fakulta Masarykovy univerzity - plat v korunách

Informatická - 29 462
Ekonomicko-správní - 26 390
Sportovních studií - 25 125
Právnická fakulta - 24 804
Lékařská fakulta - 23 309
Univerzitní průměr - 22 887
Sociálních studií - 21 024
Filozofická - 20 116
Přírodovědecká - 19 315
Pedagogická - 17 790

(Zdroj: Ukončení studia na Masarykově
univerzitě - ohlédnutí a perspektiva 2011)

"Většina informatiků nastupuje do soukromých firem, kde jsou platy vyšší než ve státním sektoru. Zatímco v soukromém sektoru byl průměrný nástup 25 400 korun, ve veřejném pouze 20 200," shrnul Nekuda.

To vysvětluje i pořadí na dalších místech žebříčku. Druzí se totiž umístili ekonomové - tři ze čtyř absolventů míří do soukromých firem, podobně jako informatici. Naopak na chvostu jsou spolu s učiteli ještě přírodovědci. Ti také z velké části pracují pro stát, třetina jich míří přímo do školství.

Zato výsledky absolventů Fakulty sportovních studií, kteří podle průzkumu skončili třetí s nástupním přes 25 tisíc korun, jsou dost možná ovlivněny povahou průzkumu. Na otázky ohledně pracovních pozic a platů totiž odpovědělo pouze osm "sportovců", ekonomů i mediků přes devadesát.

Že právě výsledky "cviček" mohou být zkreslené přiznal i Nekuda. "Výhradně u této skupiny je to skutečně dáno jen malým počtem respondentů, kdy i několik málo extrémních případů celkové výsledky značně ovlivňuje."

Očekávají vyšší plat, nenabízejí ale odpovídající protihodnotu

Jistotu práce má podle výzkumu v době promocí přes 40 procent absolventů. To je podle Nekudy dobré číslo. "Všude skloňovaný strašák, ekonomická krize, se na okamžitém uplatnění našich absolventů projevil téměř neznatelně. Příjemným překvapením jsou i zvyšující se nástupní platy," dodal.

Podle ředitele brněnského úřadu práce Jana Marka jsou výsledky průzkumu, zejména průměrná mzda absolventů, optimističtější než skutečnost.

"Částka kolem třiadvaceti tisíc mi připadá docela vysoká. Na trhu práce je totiž dostatek odborníků, kteří mají mnohem vyšší zkušenosti a jsou ochotni jít se svými mzdami níže, než bylo standardem. Jeden z největších problémů u absolventů proto je, že očekávají vysoký plat, nenabízejí však zaměstnavateli odpovídající protihodnotu," řekl na základě svých zkušeností Marek

Trochu odlišný názor má na výsledky průzkumu, kterého se účastnila přibližně polovina všech letošních absolventů magisterského studia, Jiří Halberštat z personální agentury Manpower. "Částka okolo třiceti tisíc pro nastupujícího informatika sedí. Pokud by se o práci ucházel v Praze, dostal by nejspíš ještě víc," odhadl Halberštat.

Třiadvacetiletému studentovi aplikované informatiky Radimu Jančovi by se takový nástupní plat zamlouval. "Takové peníze bych určitě bral," reagoval student, který by měl promovat příští rok.

Stejně staré Petře Drahorádové, která studuje speciální pedagogiku, průzkum teoreticky přiřkl pouze sedmnáct tisíc. "Mám informace o tom, že nástupní plat vysokoškolsky vzdělané učitelky ve školce by měl zanedlouho být kolem dvaceti tisíc. A to už mi přijde velmi dobré," mínila studentka.

Vzrostla poptávka po absolventech technických oborů

Ostatní brněnské vysoké školy nemají k dispozici tak čerstvé a přesné statistiky jako Masarykova univerzita. Vysoké učení technické očekává výsledky obdobného průzkumu asi za měsíc. Ten minulý ale napověděl, že platy absolventů techniky jsou vyšší než u jejich kolegů z Masarykovy univerzity.

Absolventi VUT z let 2007 a 2008 nastupovali za 21 tisíc korun, což bylo tehdy asi o 300 korun více. "Od té doby vzrostla poptávka po vysokoškolsky vzdělaných studentech technických oborů, vzrostla i poptávka po absolventech vysokého učení a vzrostly i nástupní platy," prozradila mluvčí Vysokého učení technického Jitka Vanýsková.

Na Veterinární a farmaceutické univerzitě je zase znatelný rozdíl mezi těmi, kteří jdou do státní sféry a kteří do soukromé. "Absolventi veterinárních fakult mohou nastoupit do státní správy v jedenácté platové třídě za 16 750 korun," řekla mluvčí univerzity Alena Sýkorová.

Lépe jsou na tom podle ní absolventi farmaceutické fakulty. "Tam se platy pohybují v rozmezí patnácti až třiceti tisíc. V Praze je ovšem běžné, že absolvent může začínat i na čtyřiceti tisících korunách," dodala.