Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ministerstvo ořezalo platy v aeroholdingu, manažeři brali tučné odstupné

  4:00aktualizováno  4:00
Manažerům Českého aeroholdingu výrazně klesnou platy. Ministerstvo financí totiž začalo revidovat jejich smlouvy. Členové vedení státní firmy dosud dostávali při odchodu až dvanáct měsíčních platů, a to i když se rozhodli odejít sami. Úprava smluv se může týkat i dalších státních firem.

Ministerstvo financí snížuje platy manažerům Českého aeroholdingu. | foto: archiv MF DNES

Nové vedení Českém aeroholdingu (ČAH) prošlo zhruba šedesát manažerských smluv v aeroholdingu a jeho dceřiných firmách a platy výrazně snížilo. V některých případech až o čtyřicet procent.

„Když jsem se dozvěděl o­ výši platů členů představenstva, které byly vyšší než trh, požádal jsem Václava Řehoře (nový šéf ČAH, pozn. red.) o revizi všech manažerských smluv ve společnostech patřících do ČAH,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Jeho ministerstvo se nyní ve svých firmách snaží manažerské smlouvy přenastavit. „Naším cílem je šest měsíců konkurenční doložka, žádné další odstupné k tomu,“ uvedl Petr Blažek, který má na ministerstvu na starosti majetkové účasti státu. Kromě snížení platů a­ zvýšení podílu variabilní složky navázané na výkon firmy má skončit i odstupné při dobrovolném odchodu manažerů.

Pětina manažerů odmítla nové smlouvy podepsat

Na nové podmínky většina manažerů přistoupila, zhruba pětina z ­nich je však odmítla podepsat a­ z­ firmy odešli. „Většina chápe, že realita je dost jiná, než tu byla před rokem či dvěma,“ popisuje vyjednávání předseda představenstva ČAH Václav Řehoř. Nové vedení aeroholdingu tvrdí, že otevřením smluv ušetří ročně 40 milionů korun. Letos však kvůli vyplácení odstupných naopak náklady na management ještě vzrostou.

Odměny neodpovídající tržním podmínkám se mohou vyskytovat i ­jinde ve státním sektoru. „Vláda aktuálně na návrh ministra financí schválila úkol aktualizovat zásady odměňování ve firmách se státní účastí, takže proběhne ještě další revize smluv,“ říká Blažek.

Český aeroholding

Aeroholding je uměle vytvořená firma, která měla hlavně z peněz Letiště Praha zachránit České aerolinie. Postupně od ČSA skoupila většinu aktiv. Jedním z prvních počinů tehdejšího vedení aeroholdingu byla rekonstrukce 7. patra budovy APC (sídlo ČSA) za více než 70 milionů korun.

Nastavení pravidel odměňování mělo být prvním krokem ke zprůhlednění platů ve firmách s účastí státu vyšší než třetina. S nápadem přišel úřednický exministr financí Eduard Janota. Byla to reakce na zjištění, že patnáct členů managementu ČSA v čele s tehdy končícím Radomírem Lašákem si v roce 2009 chystalo vyplatit bonusy ve výši 120­ milionů korun. Firma přitom v ­té době vykazovala rekordní ztrátu.

Každoroční zpráva o plnění „Zásad“ mapuje počet lidí ve státních firmách, kteří berou víc než 1,8 milionu korun ročně. Ministři si musí nechat vypracovat posudek, kolik by manažeři v dané firmě brát měli, a dále rozdělit jejich odměnu na pevnou část, bonusy a­ část vázanou na středně a dlouhodobé výsledky.

Vláda však nikdy nezveřejnila konkrétní výši odměn manažerů a­ jednotliví ministři i jimi jmenovaní členové dozorčích rad ve státních firmách většinou tvrdí, že ji neznají.

Manažeři ČAH dostali loni odměny za 150 milionů

Podle informací z vládního materiálu mělo loni v ČAH pět manažerů plat vyšší než 1,8 milionu ročně. Z ­výročních zpráv ČAH lze přitom vyčíst ještě méně. Z informací, které se objeví ve výroční zprávě za rok 2013 a které si MF DNES od ČAH vyžádala, vyplývá, že 61 manažerů firmy si loni na odměnách rozdělilo 150 milionů korun. Tím se konkrétní výše odměn nejvyššího vedení před veřejností spolehlivě zakryje.

Letos poprvé v každoroční zprávě o plnění zásad uvedla ministerstva alespoň průměrné platy vrcholných manažerů ve svém resortu. Nejvíc se bere na firmách spravovaných ministerstvem financí, nejméně na obraně, vyplývá z vládního materiálu, který má MF DNES k dispozici.

Kolik berou státní úředníci
Ministerstvo financí26 pozic ČEPRO, MERO, Český aeroholding, EGAP, Výzkumný a zkušební letecký ústav, Státní tiskárna cenin, Kongresové centrum PrahaPrům. plat 5,5 /4,3 Pozn.: do statistiky nejsou zařazeny instituce ČEZ, ČEB a ČMZRB
Ministerstvo dopravy18 pozicČD, ČD Cargo, ŘLP, SŽDCPrům. plat  - 4,5 /4,0
Ministerstvo zemědělství7 pozicLesy ČR, Povodí Labe, Povodí Ohře, Povodí Odry, Povodí Moravy, Budějovický BudvarPrům. plat  3,7/-
Ministerstvo obrany5 pozicVOP CZ, LOM Praha, Vojenský výzkumný ústav, Vojenský technický ústav, Vojenské lesy a statky ČRPrům. plat 2,7/-
Ministerstvo průmyslu a obchodu8 pozicČEPS, OTEPrům. plat 4,96 /5,52
Ministerstvo vnitra5 pozicČeská poštaPrům. plat 4,7/-

Pozn: Jde o pozice s roční odměnou nad 1,8 milionu korun. Před lomítkem jde o odměny mužů, za lomítkem odměny žen. Platy jsou v milionech korun.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Výroba nové Škody Yeti v Kvasinách
KOMENTÁŘ: Ekonomika je jako strom, do nebe však neroste

Vzestup české ekonomiky je nečekaně vysoký, ale je v tom růstu dost skromnosti, vytrvalosti a poctivosti? Není to jen vzplanutí nad tím, jak stát rozdává...  celý článek

ilustrační snímek
České děti neumějí hospodařit s kapesným, čtvrtina si peníze půjčuje

České děti neumějí příliš hospodařit s penězi. Většina rodičů se jim sice snaží vštípit základy finanční gramotnosti prostřednictvím kapesného, podle...  celý článek

Od každé z pěti zvolených odrůd chystá vinařství rodiny Vaďurů z Polešovic
Vinaři opouští obchodní řetězce, sází na vlastní prodejní cesty

Vinařství se postupně odklánějí od prodeje v supermarketech. Nechtějí pod nátlakem korporací snižovat ceny, ani bojovat v kategorii levných vín s těmi...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.