Ministerstvo financí (ilustrační foto).

Ministerstvo financí (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Rozpočet měl v květnu přebytek 22 miliard, pomohl výběr daní a pojistného

  • 12
Přebytek státního rozpočtu v květnu klesl na 22,4 miliardy korun z dubnových 30,5 miliardy korun. Informaci o hospodaření rozpočtu oznámil ve Sněmovně ministr financí Andrej Babiš s tím, že jde o nejlepší květnový výsledek od roku 1993. V rozpravě nad návrhem zákona o spotřebitelském úvěru tak reagoval na kritiku pravicové opozice a hájil úspěchy vlády.

Loni ke konci května byl rozpočet ve schodku 22,1 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun.

Údaje o státním rozpočtu ke konci května podle analytiků naznačují, že za celý rok by mohl být schodek až o polovinu nižší. „V druhé půlce roku by se měl rozpočet přehoupnout do deficitu. Vyčerpá se totiž efekt přílivu peněz z EU. Očekáváme deficit jen 35 miliard korun. Výdaje bude držet na uzdě pravděpodobně problém s posudky EIA (na dopravní stavby), stejně jako jen postupné čerpání peněz z fondů EU v novém programovém období,“ uvedl například ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Celkové příjmy státního rozpočtu podle středečních informací ministerstva financí ke konci května stouply meziročně o 50 miliard na 532,8 miliardy korun. Výdaje rozpočtu pak stouply o 5,5 miliardy na 510,5 miliardy Kč.

Za meziročním růstem příjmů jsou podle ministerstva především daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení. Ty vzrostly meziročně o 31,2 miliardy na 402,1 miliardy korun. O 21,6 miliardy korun pak byly vyšší příjmy z rozpočtu EU.

Inkaso daně z přidané hodnoty (DPH) v meziročním srovnání stouplo o 4,3 miliardy na 94,1 miliardy korun. Nárůst přisuzuje ministerstvo financí mimo jiné i zavedení kontrolního hlášení.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci května na ně z rozpočtu putovalo 211,2 miliardy korun, tedy meziročně o 9,6 miliardy více.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že momentální dobrá rozpočtová situace může vyvolat tlaky na snížení rozpočtové disciplíny a utrácení nad rámec rozpočtovaných výdajů. „Takové tlaky jsou ale nežádoucí nejen z toho důvodu, že je konec roku stále ještě daleko,“ dodal.