Plyn v červenci zdraží o 10 procent

Ceny plynu domácnostem od července opět podraží. Po lednovém skoku, kdy se cena zvyšovala v průměru o 24,1 procenta, nyní regulační úřad navrhuje růst o dalších deset procent. Za celý letošní rok tak lidem celkově plyn podraží o více než 36 procent, což je vůbec nejvíce od začátku devadesátých let.

Zvyšování ceny přitom ještě není u konce - předběžně totiž úřad předpokládá další desetiprocentní nárůst i v lednu příštího roku.

"Důvodem připravovaného zdražení, které se týká kromě domácností i všech ostatních kategorií odběratelů, je zvyšování nákupní ceny plynu kvůli vývoji cen ropných produktů na světových trzích," uvedl ředitel regulace Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Pro podniky by však podle něj mělo být zdražení nižší než pro domácnosti.
Průměrný desetiprocentní růst v červenci bude pro rodinu znamenat, že při větší spotřebě, například při vytápění celého rodinného domu, zaplatí o 2200 korun ročně víc než doposud, dohromady téměř 25 tisíc korun.

Dopad zdražení do celkových výdajů domácností by nicméně neměl být podle propočtů ministerstva financí dramatický. Například domácnosti zaměstnanců s dětmi se měsíční platby za plyn zvýší v průměru o 53 korun a celkově tak zaplatí 584 koruny. Rodiny v nájemních bytech, kde se plyn používá většinou jen na vaření, vydají o necelých 28 korun měsíčně více, tedy zhruba 306 korun.

Ještě v předchozích měsících regulační úřad předpokládal, že by zdražení plynu pro domácnosti mohlo být ještě o několik procent vyšší, a to jak letos v červenci, tak i příští rok v lednu. Například pro leden existoval návrh zvýšit domácnostem cenu až o 16 procent.

"Z různých stran ale byly tlaky, aby se zdražení co nejvíce stáhlo," řekl zdroj, který je s přípravou návrhů seznámen. Němeček připustil, že navrhované zdražení plynu zcela nepokrývá ztrátu, kterou bude letos mít z jeho prodeje státní monopolní dovozce Transgas. "Museli jsme však při zvyšování ceny přihlížet ke koupěschopnosti obyvatelstva," upozornil.

Transgas, jejž chce ještě letos vláda prodat strategickému investorovi, potvrdil, že jeho ztráta z prodeje plynu by na konci roku bez cenové úpravy dosáhla 6,4 miliardy korun.

"Vzhledem k navrhovaným změnám předpokládáme její snížení na 4,4 miliardy," uvedl ekonomický náměstek společnosti Petr Klimeš. Firma totiž musí kubík plynu prodávat rozvodným firmám za 4,50 koruny, ale sama ho nakupuje zhruba za 5 korun. Celkově však Transgas čeká na konci roku zisk 4,5 miliardy, a to díky dalším příjmům z tranzitu ruského plynu do západní Evropy.

Definitivní zdražení plynu pro jednotlivé kategorie odběratelů vydá regulátor poté, co se k návrhům vyjádří vláda a odbory. "Bereme ceny na vědomí a nemáme proti tomu výhrady," podotkl místopředseda Českomoravské komory odborových svazů Milan Štěch.