Ukrajina tak učinila první krok ke snížení své závislosti na dovozu plynu z Ruska. Dohoda o těžbě plynu z břidlic v hodnotě deset miliard dolarů, tedy 191,5 miliardy korun, je největším kontraktem na těžbu plynu z břidlic v Evropě a největší jednotlivou zahraniční investicí na Ukrajině.
"Byli jsme dnes svědky velké události. Věřím, že jsme se stali téměř příbuznými," řekl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč generálnímu řediteli Shellu Peterovi Voserovi po podepsání dohody. Platnost dohody je 50 let.
Ukrajina loni v květnu vybrala firmu Shell za svého partnera pro rozvoj pole Juzivska na východě země. Minulý týden pak byla schválena dohoda o sdílení těžby, která odstranila poslední překážku k podpisu smlouvy. Podle amerického úřadu pro energetické informace EIA má Ukrajina třetí největší rezervy břidlicového plynu v Evropě, mají činit 1,2 bilionu metrů krychlových.
Konflikty mezi Kyjevem a Moskvou způsobily Evropě vážné narušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu v letech 2006 a 2009. Členské země EU Bulharsko a Slovensko kvůli tomu zůstaly v době hluboké krize bez plynu.
Břidlicový plyn jako naděje růstu?
"Představa, že břidlicový plyn je důvodem k optimismu, se v Davosu stala všeobecně přijatým názorem," napsal komentátor agentury Reuters Chris Hughes.
Nejdále jsou v tom v USA, kde loni břidlicový boom podle informací firmy IHS vytvořil 1,7 milionu pracovních míst. Nižší ceny energie v důsledku prudkého růstu nabídky plynu ušetřily domácnostem jen loni 107 miliard dolarů, tedy 926 dolarů (asi 17 200 Kč) na domácnost.
Prudký růst těžby břidlicového plynu v USA prospívá i odvětvím, která jsou na tento sektor navázána, což podporuje celou ekonomiku. Navíc nové zdroje plynu vedou k prudkému poklesu jeho ceny, což snižuje náklady a zvyšuje konkurenceschopnost většiny amerického průmyslu a také to má výrazné přínosy pro spotřebitele. Americká ekonomika, která se na globální ekonomice podílí asi čtvrtinou, tak má díky tomu dobrý základ pro dlouhodobý růst.
Energie z břidlic má ale i přes všechny tyto přínosy daleko od toho, aby se stala motorem globální ekonomiky, konstatoval komentátor. Produkce ropy a plynu se na americké ekonomice podílí jedním procentem a břidlicová těžba by musela mít opravdu velké pozitivní vedlejší vlivy, aby se z ní něco takového stalo.