llustrační foto.

llustrační foto. | foto: Reuters

Plyn z Ruska je opět v ohrožení

  • 3
Moskva se po roce opět začíná dohadovat s Ukrajinou o platbách za zemní plyn. Počátkem letoška podobné "strkanice" vedly k zavření kohoutů zásobujících ruským plynem střední Evropu. Na případnou plynovou krizi je ovšem Česko tentokrát připraveno lépe.

Firma Gazprom, monopolní vývozce ruského plynu, uvedla, že Ukrajina má opět problém s platbami za prosincové odběry suroviny. Podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera signalizuje budoucí potíže to, že odběr sousední země v polovině prosince radikálně klesl.

Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková však jakékoli komplikace odmítá. Podobná prohlášení podle političky zaznívají před koncem každého měsíce už přinejmenším po dobu jednoho roku.

Společnost Gazprom a její ukrajinský partner Naftohaz se v minulém týdnu dohodly na tom, že vzhledem k novoročním svátkům odloží splatnost ukrajinských prosincových plateb ze sedmého na jedenáctý leden.

Výše prosincové splátky se podle agentury ITAR-TASS odhaduje na zhruba 800 milionů dolarů (zhruba 14,7 miliardy Kč), ale vzhledem k obdobím silných mrazů může přesáhnout jednu miliardu. To je zhruba polovina sumy, kvůli které se počátkem letošního roku rozhořel největší plynový spor v historii.

Tehdy společnost Gazprom uvedla, že jí Ukrajina dluží za plyn dvě miliardy dolarů, a stejně tak jako nyní i tehdy ukrajinští politici tvrdili, že z jejich strany je vše v pořádku. Zprvu uzavřelo Rusko jen tu část plynovodu, která přiváděla surovinu na Ukrajinu, později ovšem monopolní Gazprom zastavil i plyn, který zemí proudil do dalších destinací včetně Česka. Prý kvůli tomu, že země tuto část dodávek kradla pro své potřeby.

Prakticky bez jakéhokoli přísunu suroviny se tak ocitnuly okamžitě Řecko, Bulharsko a Slovensko, které jsou na dodávkách z plynovodu vedoucího přes Ukrajinu stoprocentně závislé. V Česku obstarávala tato cesta zhruba 75 procent spotřeby.

Rusko se novému plynovodu Nabucco brání

Plynová krize z počátku letošního roku urychlila jednání o budování alternativních potrubí, která by snížila závislost Evropy na Rusku, a do centra pozornosti se dostala plánovaná trasa Nabucco. Ta by do Evropy přiváděla přes Balkán a Rakousko plyn z Ázerbájdžánu. Jak se však zdá, Rusko by mohlo celý projekt zhatit.

Země totiž podle včerejších informací agentury AFP uzavřela s Ázerbájdžánem kontrakt na odběr plynu pro rok 2010 ve výši jedné miliardy kubických metrů. Ještě v polovině roku přitom dohoda zněla na 500 milionů kubíků.

Americký list The Wall Street Journal napsal, že vzhledem k námluvám mezi Moskvou a Baku může Nabucco skončit fiaskem. Plynovodem by mělo na starý kontinent proudit ročně zhruba osm miliard kubíků.

Na jihu Ruska má navíc Nabucco velkého konkurenta v chystaném plynovodu South Stream, který má vést z přístavu Novorossijsk na bulharské pobřeží a odtud do Srbska, Itálie a Maďarska.