Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Poláci upravili chod plynovodu. Bojí se, že Rusko utáhne kohoutky

  • 66
Polsko může od dubna dovážet plyn ze západu. Díky úpravě infrastruktury může plynovodem Jamal téct plyn nejen ve směru z Polska do Německa, ale i opačně. Evropa se tím stává méně závislou na dodávkách suroviny z Ruska.

Pokud by se totiž nyní zastavily dodávky z východu, může Polsko snáze dovážet plyn z Německa, oznámil polský provozovatel plynovodů Gaz-System.

Pro Polsko je to vůbec první napojení na plyn ze západu. Umožnění takzvaného reverzního toku plynu přes čerpací stanici v německém městě Mallnow je součástí širší snahy Evropské unie vystavět nová spojení a novou infrastrukturu kvůli zajištění bezpečnosti dodávek plynu.

Jamal

Plynovod Jamal je dlouhý více než 4 000 kilometrů. Teče jím ruský plyn ze západní Sibiře přes Bělorusko a Polsko do Německa.

Gaz-System podle agentury PAP spolupracoval na úpravě plynovodu s německým provozovatelem Gascade Gastransport. Rozšíření stanice Mallnow umožnilo vybudovat trvalou kapacitu pro zpětný tok v objemu 2,3 miliardy metrů krychlových ročně. V mimořádném případě přerušení dodávek lze kapacitu zvýšit až na 5,5 miliardy metrů krychlových, upozorňuje agentura Reuters.

K vybudování nového propojení plynovodů nebo posílení kapacity pro reverzní tok plynu přistoupilo v poslední době více zemí střední a východní Evropy, včetně České republiky, Slovenska, Maďarska a Rakouska. K výstavbě nového spojení nebo přestavbě infrastruktury tak, aby byl umožněn reverzní tok, přispěly spory o ceny plynu mezi Moskvou a Kyjevem, zvláště v roce 2009, kdy byly přerušeny dodávky plynu přes Ukrajinu pro většinu zemí střední a jihovýchodní Evropy uprostřed zimy.

,