Symbolické otočení kohoutu plynovodu Nord Stream společnými silami provedli...

Symbolické otočení kohoutu plynovodu Nord Stream společnými silami provedli francouzský premiér Francois Fillon, ředitel německé energetické společnosti E.on Johannes Teyssen, německá kancléřka Angela Merkelová, nizozemský premiér Mark Rutte, ruský prezident Dmitrij Medveděv, šéf Gazpromu Alexej Miller a eurokomisař pro energie Guenther Oettinger. | foto: AP

Plynovod Nord Stream začal dodávat ruský plyn do západní Evropy

  • 17
První větev baltského plynovodu Nord Stream začala dodávat plyn z Ruska do Evropské unie. Do provozu ho v úterý v severoněmeckém Lubminu uvedla kancléřka Angela Merkelová spolu s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a dalšími evropskými politiky. Z Německa bude plyn putovat návaznými plynovody do dalších zemí EU včetně Česka.

Ještě před spuštěním 1 224 kilometrů dlouhého potrubí s kapacitou 27,5 miliardy kubických metrů plynu ročně ho Merkelová označila za příkladný projekt spolupráce mezi EU a Ruskem. "Ukazuje zároveň, že sázíme na spolupráci s Ruskem i v budoucnu," dodala kancléřka.

Evropa má větší jistotu dodávek

Plynovod Nord Stream

Trasa: Vyborg (Rusko) - Greifswald (Německo)
Plánovaná kapacita: 55 miliard metrů krychlových ročně (obě větve)
Délka: 1 224 km
Umístění: maximálně 210 metrů pod hladinou moře
Dokončení: listopad 2011 (první potrubí)
Cena: 7,4 miliardy eur
Akcionáři: Gazprom (51 %), Winterhall Holding (20 %), E.ON Ruhrgas (20 %), Nederlandse Gasunie (9 %)
Odběratelé: Německo, Francie, Velká Británie, Dánsko, Belgie, Nizozemsko

Medveděv zdůraznil zvýšení energetické bezpečnosti Evropy díky novému plynovodu. Ruské dodávky byly totiž v minulosti několikrát přerušeny kvůli sporům Moskvy s Ukrajinou a Běloruskem, přes jejichž území vedou dosud používaná potrubí pro ruský plyn. Nord Stream tak podle Medveděva snižuje rizika na cestě plynu ze sibiřských nalezišť k evropským odběratelům.

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger nicméně upozornil, že i po dobudování druhé větve plynovodu, díky níž má kapacita Nord Streamu vzrůst na 55 miliard kubických metrů plynu za rok, budou jeho dodávky představovat jen deset procent evropské spotřeby. "Budeme dál potřebovat potrubí přes Ukrajinu a Bělorusko, jejichž stav není nejlepší," prohlásil.

Po otočení kohoutu v Lubminu začal plyn z Nord Streamu proudit do návazného německého plynovodu Opal, který vede od pobřeží Baltu do Saska k českým hranicím. Tam je na něj napojen budovaný plynovod Gazela, který bude protínat západní Čechy a transportovat plyn dál do jižního Německa, ale také českým odběratelům. První dodávky z Nord Streamu by Gazela měla odebrat příští rok.

Plynovody Nord Stream a South Stream Rusku umožní vyhnout se dodávkám přes střední Evropu.
,