Po pomalé privatizaci chybějí státu miliardy

Zpoždění privatizace některých velkých firem, především Českého Telecomu a Českých Radiokomunikací, udělalo vládě čáru přes rozpočet.
Fondu národního majetku nyní především chybí 12 miliard korun, které měl převést do nových fondů dopravy a bydlení.

"Pokud nedostaneme všechny peníze letos, tak nemáme v zimě na údržbu silnic," upozornil například ředitel odboru ekonomiky ministerstva dopravy Jiří Navrátil. Fond dopravy měl dostat šest miliard korun.

Příjmy z privatizace, které mají
jít letos do FNM

(prodej strategických firem)

firma výnos (mld. korun)
České radiokomunikace 30,0
Paramo 0,9
Česká spořitelna 10,0
Chemické závody Sokolov 0,15
Železnobrodské sklo 0,286
Jan Becher-Karlovarská Becherovka 1,3
Český Telekom 45,3*
celkem: 87,936
Poznámka: *první část platby, zbytek v roce 2001

Pramen: ministerstvo financí

"Peníze z opožděných privatizací nám velmi chybí a naplnění fondů dopravy a bydlení se může opravdu zkomplikovat," připustil ministr financí Pavel Mertlík.

Fond národního majetku si proto chce vzít půjčky u bank a zredukovat některé jiné výdaje. "Jejich seznam se začal připravovat," sdělila mluvčí fondu Jana Víšková.

Fond národního majetku měl letos získat celkem 92 miliard korun, ale jen posunem prodeje Českého Telecomu přijde o 45 miliard.

Druhou, zhruba stejně velkou částku měl stát dostat za Český Telecom příští rok. Kvůli změnám projektu a delším vyjednáváním s privatizačními poradci se však do příštího roku přesune celá suma. Oproti původnímu plánu je opožděn i prodej 51 procent Českých Radiokomunikací, rovněž kvůli několika změnám v privatizačním projektu. Peníze měl fond dostat již letos v létě, avšak prodej bude zřejmě dokončen až koncem roku.

Výdaje FNM jsou letos spočítány na 79 miliard korun, a pokud se příjmy sníží kvůli Telecomu z 92 miliard pouze na 42 miliard korun, jeho hospodaření bude napjaté. Většinu plateb fondu přitom podle nedávné zprávy ministerstva financí pro vládu nelze odložit. Například nyní musí fond splatit obligace za 15 miliard korun, které vydal v roce 1995 na krytí ztráty Konsolidační banky. "Vláda má příští týden projednat návrh, že deset miliard korun splatíme z výnosu privatizace České spořitelny a zbylých 5 miliard nám jako úvěr poskytne Konsolidační banka," vysvětlila Víšková. Ujistila zároveň, že fond udělá vše proto, aby jeho nižší příjmy "neohrozily naléhavé potřeby české ekonomiky".

Zdroj z ministerstva financí nicméně potvrdil, že FNM má s hotovostí problémy, přičemž přednostně musí platit právě za obligace či za ekologické škody. "Platby pro fondy dopravy a bydlení se oproti tomu dají posunout, nebo si mohou hledat více zdrojů financování," uvedl zdroj.

Víšková však ujistila, že díky splátkovým kalendářům a půjčkám fondy peníze dostanou.

Fond dopravy byl založen již tento měsíc a peníze má použít například na investice do silnic a dálnic. Fond bydlení má začít fungovat od září a mezi jeho projekty patří například oprava panelových domů. "Letos asi žádné konkrétní projekty nezahájíme, ale kdybychom neměli peníze po Novém roce, mohl by to být malér," připustil ředitel bytové sekce ministerstva pro místní rozvoj Jan Wagner.