V Česku se nejčastěji padělají tisícovky.

V Česku se nejčastěji padělají tisícovky. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Padělatelé si v Česku oblíbili tisícovku. Tisknou méně zdařilé podvrhy

  • 2
Bankovka s vyobrazením Otce národa Františka Palackého je mezi padělateli jednoznačně nejoblíbenějším tuzemským platidlem. Právě tisícikoruny tvořily loni 57 procent všech zadržených padělků tuzemské měny. Celkový počet falzifikátů loni mírně klesl, prakticky ve všech případech to navíc byly méně zdařilé napodobeniny.

Oblíbené jsou i pětistovky, které tvořily 18 procent zadržených platidel. Celkem Česká národní banka loni shromáždila 2 383 padělků v korunách, což je meziročně o 15 kusů méně. Až na dvě výjimky to byly bankovky, padělání mincí je při srovnání s jejich hodnotou příliš pracné. Celková hodnota padělků činila 2,5 milionu korun, předloni to bylo 2,22 milionu.

České bankovky přitom patří k nejméně padělaným měnám. Zatímco na jeden padělek české měny přidá téměř 177 tisíc kusům v oběhu, u eurobankovek je tento poměr výrazně nižší. Na jeden padělek připadá šest a půl tisíce kusů pravých bankovek.

„České bankovky mají stále solidní ochranu, byť nejsou ve všech edicích nejmladší. Není jednoduché je padělat. Navíc je to měna malé ekonomiky a nominály jsou v hodnotovém přepočtu nižší,“ vysvětluje člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok. To velké padělatele spíše odrazuje.

Nižší kvalita zadržených padělků české měny podle Rusnoka odráží to, že prakticky všechny vznikly na inkoustových tiskárnách. U zahraničích měn je to ale jiné. Padělatelé k jejich výrobě používají sofistikovanější prostředky, mnohem častěji klasický offsetový tisk.

Bankéřům uvázly v síti například stodolarové bankovky, které považují za velmi nebezpečné. Laik je od pravých prakticky nerozezná, protože mají většinu ochranných prvků. V Česku loni bylo zadrženo celkem 1 730 kusů padělků v dolarech a 1 102 kusů padělků eurových bankovek.

Rusnok upozornil, že lidé mají právo odmítnout bankovky či mince, pokud se domnívají, že jsou padělané. Pokud už je mají, měli by je odevzdat policii. Kdyby je použili k placení, dopustili by se trestného činu. Jestliže ČNB po prozkoumání zjistí, že bankovka či mince není pravá, je bez náhrady zadržena.