Podezřelí mašinfírové

  • 8
Někteří členové dozorčí rady Českých drah pracovali nebo pracují ve firmách, které jsou závislé na zakázkách od státní železnice. To se nelíbí představitelům konkurenčních společností, podle nichž by z titulu členů rady mohli protežovat své soukromé firmy nebo získat citlivé informace

V dozorčí radě působí od letošního ledna například spolumajitel a předseda představenstva železničních opraven ŽOS České Velenice a člen vládní ČSSD Jiří Sedláček.

"Myslíme si, že není správné, aby jeden ze soutěžících o zakázky měl zástupce v dozorčí radě firmy, která zakázky přiděluje. Za sdružení železničních opraven se budeme ptát Českých drah, co s touto situací udělají," říká předseda dozorčí rady železničních opraven RYKO z Děčína Karel Doležal.

ŽOS České Velenice opravuje osobní vagony a České dráhy každý rok vypisují výběrová řízení za desítky milionů korun. Všechny nabídky vyhodnocuje nezávislá komise, ale výsledky schvaluje dozorčí rada.

Ta si může vyžádat podklady včetně ceny, platebních podmínek a technického řešení od účastníků soutěže. "Každý člen rady se tak může dostat k citlivým údajům," říká představitel jedné z opraven, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Letošní zakázky na renovaci vagonů chtějí dráhy vypsat na podzim. "Od drah jsem dostal termín, abych se vyjádřil do konce června. Rozhodl jsem se, že se vyloučím z rozhodování o zakázkách na opravy vagonů," říká Sedláček.

"Mám právní rozbory, podle kterých mé členství v dozorčí radě drah není konfliktem zájmů, protože železnice a opravny nemají stejný předmět podnikání. Z dozorčí rady odstupovat nebudu," uvedl Sedláček.

Právník Radek Pokorný z kanceláře Pokorný a Wagner uvedl, že v podobných případech by měl každý člověk upozornit firmu, v jejíchž vrcholných orgánech zasedá, na možný konflikt zájmů a neúčastnit se jednání o projektech, kterých se účastní jeho soukromá firma.

Sedláček však není jediným členem dozorčí rady drah, který je trnem v oku konkurentů. Další její člen, František Formánek, pracuje v drážní firmě AŽD Praha, které železnice dluží přes sto milionů korun. Stejně tak předseda nejsilnější odborové centrály na železnici Jaromír Dušek podle některých právníků nesplňuje podmínky pro členství v dozorčí radě drah.

Podle dostupných informací je Dušek stále předsedou představenstva společnosti Žekon, která je podle obchodního rejstříku od března 2001 v konkurzu. To podle obchodního zákona může být překážka, aby Dušek ve statutárním orgánu Českých drah působil a rovněž v rozporu s jeho čestným prohlášením.

Sám Dušek tvrdí, že žádné překážky pro jeho působení v radě nejsou. Podle něho, i kdyby chtěl někdo jeho členství v radě prostřednictvím Žekonu zpochybnit, stále má podporu více než dvou třetin zaměstnanců, která mu členství v orgánu zaručuje.