Podle toalet a sprch poznáte, jakou úroveň má kemp, tvrdí odborník

Chcete jet v Chorvatsku do kempu? Můžete být zcela bez obav, že vás některý zklame.
Chcete jet v Chorvatsku do kempu? Můžete být zcela bez obav, že vás některý zklame. Zatímco v České republice je úroveň a vybavení kempu věcí provozovatele, na Jadranu je to jinak. Majitelé kempů se řídí požadavky, které jim předkládá stát prostřednictvím ministerstva. Alfou a omegou podnikání je sociální zařízení. "Čistota toalet a sprch ukazuje na kvalitu kempu," říká tajemník Chorvatského sdružení kempů v Poreči Jerko Sladoljev, které sdružuje tamních sedmdesátku největších zařízení. Cílem sdružení je zajistit návštěvníkům jadranských kempů co nejdokonalejší podmínky k rekreaci.

* Podle čeho český turista v Chorvatsku pozná kvalitní kemp?

- Každý rok objíždíme čtyřicet vybraných kempů. Ty, které splní mezinárodní podmínky, co se týče služeb a perfektního sociálního zázemí, získávají ocenění naší organizace. To pak visí na recepci a zaručuje turistovi vysokou kvalitu. Vedle toho musí mít každý kemp vyvěšeno, kolik má hvězdiček.

* Kdo hvězdičky v Chorvatsku kempům přiděluje a kdo určuje, co pak musí nabídnout?

- Přímo Ministerstvo turismu. To se řídí přísnými mezinárodními standardy, především co se sociálního zařízení týče. V praxi to znamená, že turista může očekávat maximální hygienu.

* Jste s chorvatskými kempy spokojen?

- Ano a dokonce tvrdím, že by měly dostat až pět hvězdiček, ne pouze čtyři. Některé požadavky jsou opravdu velmi přísné.

* Musí provozovatelé kempů požadavky ministerstva dodržovat, nebo je to dobrovolné jako v České republice?

- Je to povinné ze zákona. Kontrolu hvězdiček provádějí inspektoři z turistických odborů jednotlivých regionů.

* Jaké jsou sankce při nedodržení zákona?

- Kemp může přijít o kategorii, tedy hvězdičku. V krajním případě je uzavřen.

* Stanoví zákon i to, kolik jazyků musí personál znát?

- Ano, například ve čtyřhvězdičkovém kempu musí recepční ovládat tři cizí jazyky.

* Co je v chorvatských kempech nejdůležitější?

- Alfou a omegou je úroveň sociálního zařízení. Záchody jsou ukazatelem kvality areálu. Když jdete na toaletu, musíte mít pocit, že tam před vámi nikdo nebyl.

* Kdo se stal pro chorvatské kempy příkladem?

- Určitě španělská zařízení. Ve Španělsku jsem zažil, že uklízečky je udržovaly v čistotě nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně. V takovém kempu máte okamžitě pocit, že tam existuje perfektní pořádek a maximální starost o spokojenost hosta. To je základ. Správný ředitel kempu to ví, a pokud ne, ať ho pak raději zavře.

* Kontroluje někdo, zda je sociální zařízení skutečně čisté?

- Personál musí každé dvě hodiny zkontrolovat čistotu WC a sprch a podepsat přitom dokument, že je vše v pořádku. Inspektoři to hlídají a nedbalost personálu v tomto ohledu neexistuje, jinak by přišel o práci. Nejlepší by bylo, kdyby provozovatel kempu sám zajistil perfektní čistotu bez tlaku hygienických kontrol.

* Kdo v chorvatských kempech pracuje?

- Do roku 1996 to byli především stálí zaměstnanci, což kempy finančně zatěžovalo. Čtyřicet procent hrubého zisku šlo na jejich platy. V Evropě je to pouze kolem pětadvaceti procent.

* Jak to chcete řešit?

- Záměr je takový, aby většinapersonálu byla stálými, avšak sezonními pracovníky. Pracovali by každý rok, ale vždy pouze po dobu čtyř až pěti měsíců. Brigádník ví, že pokud bude dobrý, dostane nejen větší plat, ale i práci v příštím roce. Je to však dřina, pracuje minimálně deset hodin denně sedm dní v týdnu bez volna. Zase si ale hodně vydělá.