Lom ve Vietnamu je předmětem mnohaletých tahanic mezi českou firmou a tamními úřady | foto: SEZAKO, AP

Česká firma chtěla expandovat do Asie, ve Vietnamu však přišla o všechno

  • 114
Řada českých firem sní o expanzi v Asii. Počet těch, jež se na exotických trzích spálily a přišly tu o miliony korun, ale spíš roste. Příkladem je lom ve Vietnamu, v němž Češi vlastní šedesát procent, přesto o něj fakticky přišli. Naděje, že uvidí své peníze, jsou přitom mizivé.

Pro přerovskou firmu Sezako, která dodává technologie pro kamenolomy, to vypadalo jako obchod snů. Před dvanácti lety, poté, co se představila na veletrhu v Hanoji, se jí přihlásil jeden z místních podnikatelů. Přišel s návrhem, aby vytvořili společný podnik a vybudovali ve Vietnamu kamenolom.

„Vypadalo to zajímavě,“ líčí šéf Sezaka Jan Švrček. Partner Phan Cong Hien se zdál být pro Čechy jako stvořený - pětadvacet let u nás žil a podnikal.

Šéfům Sezaka se Vietnam zalíbil. „Věděli jsme, že Česko s ním má smlouvu o ochraně investic, a tak jsme se cítili bezpečně,“ popisuje Švrček. S Phan Cong Hienem založili společný podnik Viet Sec, v němž Sezako drželo bezpečných šedesát procent akcií. Trvalo sice tři roky, než nová firma získala všechna úřední osvědčení, Přerovští však pořád zůstávali optimisty. A přesně podle smlouvy dodali Viet Secu svůj podíl v podobě těžební technologie, montáže a rozjezdu těžby v novém lomu u městečka Hong Linh.

Psal se rok 2009 a šéfové Sezaka netušili, že stojí na začátku mnohaleté bitvy o majetek a vlastnická práva. Od okamžiku, kdy do Vietnamu poslali stroje skoro za dvacet milionů korun a předali místním partnerům know-how, ze společné firmy nedostali ani dolar zisku. Zato léta utrácejí za právníky a cesty do Vietnamu. O kamenolom vinou vykutáleného společníka krytého místními úřady, politiky a soudy fakticky přišli. „Nečekám už, že bychom ten případ dokázali zvrátit,“ povzdechl si Švrček minulý týden v telefonátu z Vietnamu, kde se znovu marně pokoušel dobýt svých práv.

Phan Cong Hien Čechy podvedl. Nejdřív je přesvědčil, že podle vietnamského práva nemůže být šéfem vietnamského lomu cizinec. Lhal, ale než na to partneři přišli, stal se šéfem společné firmy a jejím pánem - bez ohledu na to, že držel minoritní akciový podíl.

Marné valné hromady

Pak už se Přerovští nestačili divit. Phang zfalšoval dovozní dokumentaci na české stroje, čímž srazil jejich účetní hodnotu ani ne na polovinu. Společnou firmu vietnamští partneři zadlužili, svůj podíl do firmy splatili z půjčených peněz. Část těženého kamene prodávali tajně, nezdaněnou a na svůj účet.

Čechům trvalo víc než rok, než se jim povedlo Phanga odstavit z čela Viet Secu - místní úřady prý stály na jeho straně. A neuznávaly rozhodování valných hromad.

Pak Češi zjistili, že je Phang na místo šéfa kamenolomu jmenován protiprávně i podle místní legislativy, protože šéfuje ještě své rodinné firmě. Vietnamské právo takový souběh neumožňuje. Na úřadech si však stěžovali marně. Ty odmítly uznat Phangovo odvolání z funkce nakonec i proto, že je „obviněn z porušování zákona a vyšetřován“. A když už byla Phangova pozice úplně neudržitelná, jmenovaly šéfem firmy proti vůli majoritního akcionáře jeho bratra.

Trvalo přes rok, než Sezako odstavilo Phangovu rodinu od obchodu s produkcí lomu. A když se to konečně povedlo, Vietnamci kamenolom zavřeli. „Všech čtyřicet zaměstnanců vyhnali,“ říká Švrček.

Vietnamští partneři firmě vládnou dál, úřady i soudy hrají v jejich prospěch.

Dokonce i trestní oznámení na zcela průkazné falšování dokumentace Vietnamci dlouho odkládali. Čeští zástupci Sezaka zažili po jednáních na úřadech i soudech výhrůžky i fyzické napadání.

Nefér postup potvrzují v oficiálních depeších i čeští diplomaté a úředníci. „Případ byl projednáván na několika mezivládních jednáních s představiteli Vietnamu i během poslední návštěvy prezidenta Vietnamu v Praze,“ říká Dita Havlíčková z ministerstva průmyslu.

Ani vládní intervence nepomáhají. Až letos v dubnu přišlo alespoň dílčí vítězství. Krajský lidový soud v Ha Tinh uznal Phan Cong Hiena vinným z falšování importní dokumentace při dovozu těžebních strojů - včetně fingovaných podpisů. Odsoudil ho k dvouletému trestu.

Na odškodné pro české investory je i tak mizivá šance a Jan Švrček naplnění spravedlnosti nevěří: „O ekonomické stránce věci soud nerozhodl a ani nerozhodne. Museli by firmu nechat cizincům a to Vietnamci nedovolí. A tak odkládají soud a hledají možnost, jak podvodníkovi aspoň něco přiznat - když už nedostane celý náš majetek, který si s úředníky už předem rozdělil.“

Phang podle něj do vězení nepůjde. „Peníze tam dokážou zázraky. Čekáme teď jen, co si na nás chlapci vietnamští zase vymyslí...“