Amber Athertonová založila internetový obchod se šperky My Flash Trash. Dnes je ve Velké Británii celebritou a prodává mimo jiné i vlastní kolekce šperků. | foto: Profimedia.cz

Média, technologie a sociální podnikání. Forbes ohlásil nové elity byznysu

  • 4
Mladí podnikatelé inspirují svět. Magazín Forbes z nich vybral třicet nejvýznamnějších inovátorů z Evropy, kteří v budoucnu mají reálnou šanci hrát významnou roli ve světovém byznysu. Vyvíjejí aplikace pro migranty i chytré šperky.

Už ne doly nebo těžba ropy. Nové směry byznysu určí podle magazínu Forbes v příštích letech hlavně technologie, trendy v sociální oblasti nebo inovace.

Mezi podnikateli z Evropy do třiceti let vidí experti přizvaní do ankety Forbesu několik jasných lídrů budoucnosti. Třeba dvaadvacetiletého Rumuna Cornela Amarieia, jehož společnost Lumen vyvinula speciální zařízení, které díky 3D scanování a senzorům pomáhá nevidomým ve svobodnějším pohybu. Mladíkova společnost dále vyvíjí brzdové systémy a jiné zařízení pro automobilky Daimler, Ford nebo Volkswagen.

Šperky a média

Jako další příslib pro budoucnost uvádí magazín čtyřiadvacetiletou britskou podnikatelku Amber Athertonovou. Ta založila internetový obchod se šperky My Flash Trash. Dnes je ve Velké Británii celebritou a prodává mimo jiné i vlastní kolekce šperků. Oceňována je hlavně díky inovativnímu pojetí prodeje luxusního zboží, jelikož je jako jedna z prvních neváhala prodávat přes internet. První miliony liber vydělala z pronajatého bytu a bez zaměstnanců.

Zakladatelé slovinské firmy BellaBeat Urška Sršenová a Sandro Mur.

Mezi další budoucí hvězdy byznysu by mohla patřit také šarmantní šestadvacetiletá Slovinska Urška Sršenová. Její společnost BellaBeat vyvíjí chytré šperky, mobilní aplikace i oblečení. V současnosti má již kromě Slovinska pobočky také v San Fransicu, Šanghaji a Záhřebu.

Inovativní inspirací zejména pro média může být počin devětadvacetiletého Nizozemce Ernsta Jana Pfautha. Na příspěvcích od dobrovolných dárců nasbíral 1,7 milionu eur, aby rozjel investigativní žurnalistickou online platformu bez reklam De Correspondent.

Vědec i raperka

V současnosti mimořádně oceňovaná je také práce sedmadvacetileté Francouzsky Joséphine Goubeové. Ředitelka společnosti Migreat chce zmírnit světovou uprchlickou krizi. Jako jeden z prvních zaměstnanců u Migreat, která byla založena v roce 2012, pomohla vytvořit online platformu, která dává uprchlíkům, migrantům a ostatních vysídlených osobám snadný návod, jak zacházet s žádostí o víza a vyhledat služby v místě jejich nového bydliště.

Mezi třicítkou budoucích lídrů jsou dále podnikatel v restauračním byznysu Tom Sellers, vědec Cesar Velasco Muñoz, ale také německá poslankyně Evropského parlamentu Julia Reda nebo britská raperka Little Simz.