Podnikatel Vlastislav Bříza a jeho synové v Monte Carlu.

Podnikatel Vlastislav Bříza a jeho synové v Monte Carlu. | foto: Jan Brož, MF DNES

V Monaku začalo podnikatelské mistrovství světa. Česko zastupuje Bříza

  • 1
V Monte Carlu se ucházejí vítězové národních kol o prestižní titul světového Podnikatele roku EY. Česko reprezentuje majitel Koh-i-nooru Vlastislav Bříza. Jeho soupeři jsou výrobci nábytku, obchodníci s kávou i majitelé úspěšných start-upů.

Necelé dva týdny poté, co se křivolakými uličkami Monte Carla proháněli jezdci Formule 1, hostí knížectví na Azurovém pobřeží další světovou událost. Ve středu odstartovalo světové finále o titul podnikatele roku EY, akce, která je snad jen o něco málo velkolepá.

Celkem 65 finalistů z 53 zemí, kteří dohromady zaměstnávají více než 334 tisíc lidí, nezadržitelně směřují k cílové rovince, kterou zde představuje sobotní slavnostní předání ocenění tomu, kdo svým podnikatelským úspěchem nejvíce zaujme porotu.

Rozhovor

Koh-i-noor investuje do strojírenství, ale zásobuje také umělce po celém světě. Jeho suché pastely využívá snad každý pouliční autor portrétů, říká Bříza. Více čtěte zde.

Česko reprezentuje majitel holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza, kterého do Monaka doprovází i jeho synové David a Vlastislav. Ti se na vedení podniku, který vedle proslulých školních a uměleckých potřeb má dnes i zdravotnickou, energetickou a především slibně se rozvíjející strojírenskou divizi, rovněž podílejí. „Konkurence je silná, myslím, že každý má stejné šance. Na druhou stranu musím přiznat, že předsedkyně poroty, kterou je Kanaďanka, má podvědomí o českém byznysu, o českém podnikateli,“ říká Bříza.

Mezi jeho soupeře patří třeba Polák Adam Krzanowski, zakladatel čtvrtého největšího evropského obchodu s kancelářským nábytkem Nowy Styl nebo brazilský kávový baron Pedro Lima, jehož společnosti 3corações Group, která s tržbami přesahující miliardu dolarů a třemi miliony prodaných pytlů kávy ročně, patří mezi lídry v oboru.

Kávový ročník

Káva je vůbec nápojem, který hraje v letošním ročníku nemalou roli. Ve stejném odvětví působí i zástupce Saúdské Arábie, kterým je v rozporu s častými představami o arabském království žena. Lateefa Al Waalan před čtyřmi lety využila díry na trhu, kterou představovala poměrně dlouhá třicetiminutová doba na přípravu pravé arabské kávy, a založila společnost Yatoonq. Ta ve vlastních laboratořích vyvinula nový typ instantní kávy a speciální kávovar na její přípravu.

Al Waalan je jednou z pouhých šesti žen mezi letošními finalisty. Přiznává, že ženy podnikatelky to v přísně islámském státě nemají jednoduché. „Jedna z vládních agentur se se mnou odmítla setkat. Když chci představit nový projekt, moji zaměstnanci často trvají na tom, abych místo sebe poslala svého bratra či otce,“ uvedla pár příkladů v rozhovoru pro server Wamda.com.

Propojení letošního ročníku s kávou posílí i přítomnost Howarda Schulze, šéfa kavárenského řetězce Starbucks, který je jedním z řečníků. K dalším významným hostům patří spoluzakladatel sociální sítě Twitter Biz Stone, či Muthar Kend a Bill Ford, šéfové společností Coca Cola a Ford Motor Company.