Boříme mýtus, že bio je alternativní, říkají majitelé Freshbedýnek

  • 71
Jídlo jako překvapení. S touto myšlenkou začínal byznys s čerstvými biopotravinami, rozváženými v bedýnkách zákazníkům v Praze a okolí přímo domů. Ovoce, zeleninu a další suroviny od farmářů z různých kontinentů si nyní objednává přes tisíc rodin.

"Boříme mýtus, že bio je zdravé, celozrnné, alternativní cosi. Ukazujeme, že bio je to normální, že to může být čerstvé, zábavné, chutné," říká Veronika Mouchová, spoluzakladatelka společnosti Freshbedýnky.cz. Spolu s Filipem Říhou letos získali ocenění EY Začínající podnikatel roku 2013.

Vítězové dalších kategorií Podnikatele roku

Cena čtenářů MF DNES a iDNES.cz

Karel Nikl

Jako vášnivý rybář založil továrnu na nástrahy pro kapry a také distribuční sklad rybářských potřeb, odkud zásobuje zákazníky nejen v Česku.

Zvláštní cena poroty

Gevorg Avetisyan, zakladatel společnosti Marlenka international, která vyrábí medovníky (medailonek čtěte zde).

Technologický podnikatel roku

František Kudela a Robert Kudela - Chropyňská strojírna

Společensky prospěšný podnikatel roku

Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska

Seznámili se na jednom z festivalů zdravého životního stylu, kde spolu připravovali zdravá jídla. Dobře věděli, že pokud chtějí poskytnout zákazníkům to nejlepší, potřebují především kvalitní suroviny. A tak si našli cestu k českým farmářům.

Dvojice začala ovoce a zeleninu od farmářů distribuovat. Nejprve jako pětikilové bedýnky, kdy zákazník předem přesně nevěděl, co dostane. Myšlenkou bylo zabalit do bedýnek čerstvou, sezonní zeleninu a ovoce, samozřejmě bez chemických postřiků.

Později založili firmu, která dnes čítá 20 zaměstnanců. Půjčili si peníze od rodičů i od banky a postupem času investovali do firmy několik milionů. Nyní veškerý zisk reinvestují.

"Biopotraviny jsou nejen zdravější, ale i chutnější. Bio znamená čerstvé, chutné, kvalitní jídlo s přesahem, s myšlenkou zachování zdravé planety. Bio je prostě normální," říká Veronika.

Mezi své dodavatele nedávno zařadili po osobním setkání i farmáře ze Srí Lanky, ti v bio kvalitě dodávají exotické ovoce jako ananasy či manga. Další drobní farmáři pocházejí třeba z Izraele, Francie, či Itálie.