Češi si už podle nového průzkumu nemyslí, že každý podnikatel je automaticky namyšlený zbohatlík, co nic nedělá.

Češi si už podle nového průzkumu nemyslí, že každý podnikatel je automaticky namyšlený zbohatlík, co nic nedělá.

Podnikatel už není automaticky lump, Češi na ně změnili názor

  • 90
Na rozkrádání české státní pokladny nesou vinu politici. Myslí si to nejen miliardář a jeden z nejbohatších Čechů Andrej Babiš, ale i většina veřejnosti. Naopak podnikatelé si u lidí polepšili. Podle nového průzkumu je vnímají jako ty, co nesou velkou zodpovědnost a vytváří pracovní místa.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny Babiš obvinil Mirka Topolánka či Pavla Béma, že v Česku utvořili prostředí, které umožňuje korupci a rozkrádání státního majetku. Babiš mezi korupčníky zařadil i podnikatele Romana Janouška a Aleše Řebíčka, které veřejnost vnímá jako synonyma propojení politiky a byznysu.

Andrej Babiš bude odpovídat na otázky čtenářů

Na rozdíl od předchozích let však veřejnost stále méně vnímá podnikatele jako podvodníky a za rozbujelou korupci klade vinu spíše vládě a úředníkům.

Vyplývá to z průzkumu agentury GfK Czech pro společnost Ernst & Young, který se uskutečnil jak mezi podnikateli, tak mezi běžnými lidmi. Veřejnost tak podnikatele hodnotí jako ty, kteří nesou velkou zodpovědnost a vytvářejí pracovní místa. Navíc musí neustále bojovat s rostoucí byrokracií a řadou nesmyslných předpisů.

Občas pracujeme za úplatu, přiznává jeden podnikatel

Obraz šmelináře v drahém sportovním autě se zlatým řetězem na krku je tak mezi veřejností stále méně rozšířený, 55 procent obyvatel hodnotí svůj postoj k podnikatelům jako kladný.

Navrhněte kandidáty na Podnikatele roku

Stejné množství lidí, a dokonce o pět procent více podnikatelů si však myslí, že vláda svými opatřeními jen zvyšuje korupční prostředí v podnikatelské sféře. "Dříve bylo víc práce a nebylo třeba tak uplácet, aby firma práci dostala. Podnikatelé více spoléhali na sebe a nebyli tolik ponoukáni úředníky k uplácení," přiznal jeden z respondentů-podnikatelů.

Necelá polovina podnikatelů už měla možnost získat pomocí úplatku nějakou výhodu a devět procent přiznalo, že úplatek poskytlo. Policii ovšem korupci nenahlásil nikdo. "Bohužel je to pravda. Korumpujeme se častokrát navzájem, občas pracujeme za úplatu, která nepodléhá zdanění, nebo chceme drobnou pozornost, když uděláme něco jinak," přiznal jiný z účastníků.

Ke zlepšení povědomí o podnikatelích přispívají podle průzkumu i podnikatelské soutěže. K nejznámějším z nich patří i Podnikatel roku, v jehož rámci se uděluje i cena MF DNES a iDNES.cz za nejlepší podnikatelský příběh.