Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podnikatelé 20. století

  9:49
- Století automobilového průmyslu a počítačů nebo století Spojených států. Tak bývá označováno 20. století světového hospodářství. Vedoucí postavení Američanů ve světě hospodářství dokazuje většina anket a žebříčků, ve kterých se objevují převážně jména amerických podnikatelů. Podle amerického politického analytika Kevina Phillipse v žebříčcích předstihují prezidenty a politiky, protože "hlavním byznysem již není ani tak proces rozhodování, jako spíš ovlivňování procesu rozhodování".

Automobilový průmysl se podílel na hospodářském rozmachu nejen ve Spojených státech již od počátku století. Centrem se stal americký Detroit, kde sídlil například David Buick, který zde založil již v roce 1903 svou Buick Motor Car Company.

Detroit byl sídlem i zakladatele automobilového průmyslu Henryho Forda. Od roku 1908 jeho firmou Ford Motor vyráběný Model T se stal jedním z nejúspěšnějších a nejprodávanějších typů automobilů. Ke zvýšení obratu a snížení ceny přispělo i zavedení revoluční pásové výroby v roce 1913.

Na druhé straně Atlantiku, v Německu, se v roce 1927 objevilo první vstřikovací čerpadlo pro spalovací motory, které například umožnilo vyrábět automobily se vznětovým motorem Rudolfa Diesela. Autorem byl technik a průmyslník Robert Bosch, zakladatel závodů jemné mechaniky a elektrotechniky.

V Itálii Giovanni Agnelli již v roce 1899 koupil továrnu na automobily, kterou pojmenoval Fabbrica Italiana Automobili Torino (FIAT). Jeho vnuk Gianni Agnelli ve druhé polovině tohoto století povznesl firmu mezi největší výrobce automobilů na světě.

Alfred Sloan Junior je v pozadí úspěchu firmy General Motors (GM), která je nyní největší průmyslovou skupinou na světě. Jeho otec mu v roce 1898 koupil firmu Hyat Roller Bearings na výrobu kuličkových ložisek, která dodával i Fordovi.

V roce 1916 firmu prodal Williamu Durantovi a ten ji o dva roky později přičlenil k automobilce GM. Sloan se stal viceprezidentem GM, kde setrval až do roku 1946.

Ford nebo například Diesel se nacházejí v Síni automobilové slávy v USA, která byla vybudována Americkou automobilovou asociací v roce 1939 s cílem uchovat památku na první vynálezce a podnikatele v automobilovém průmyslu.

Společnost doplňují mimo jiné další významná jména jako André Citroen (první Francouz v Síni slavných), Carl Benz, Walter Bentley nebo Ferdinand Porsche, narozený ve Vratislavicích v Čechách.

Systém výroby ve Fordových závodech aplikoval i obuvnický podnikatel Tomáš Baťa, který je spolu s Jindřichem Waldesem, pověstným převážně výrobou spínacích knoflíků Koh-i-noor, považován za pravděpodobně nejúspěšnějšího českého podnikatele.

Ve stejné době, ve které Ford položil základy automobilového průmyslu, Cecil Blound De Mille stál u zrodu dalšího z klíčových odvětví nejen amerického hospodářství - filmového průmyslu. V roce 1913 natočil v Hollywoodu se Samuelem Goldwynem svůj film Muž Indiánky, který zaznamenal obrovský úspěch a inspiroval další filmové producenty.

De Mille založil společnost Paramount a Goldwyn je spoluzakladatelem společnosti Metro Goldwyn Mayer. S Hollywoodem je spojeno i jméno Walta Disneye. Úspěch hrdinů jeho kreslených seriálů Mickey Mouse a kačera Donalda přivedl Disneye na myšlenku založit zábavní park.

Symbolem rozmachu nejen Spojených států se počátkem století stal i finančník a investor John Pierpont Morgan, který v roce 1901 koupil pittsburghské ocelárny Andrewa Carnegieho a vytvořil ocelový trust U.S. Steel Corporation, největší v té době.

První světová válka zpřetrhala tradiční vazby obchodních partnerů a zatímco Evropa byla citelně válkou zasažena, Spojené státy (v roce 1916 například založil letec a konstruktér William Boeing firmu Boeing Company), ale i ostatní zámořské země prosperovaly.

Válečný průmysl první světové války je spojen se jménem rodiny du Pontů. Společnost Du Pont dodávala jako největší výrobce výbušnin na světě Spojeným státům a jejich spojencům 40 procent munice.

Za úspěchem stáli vnukové zakladatele firmy Eleuthérea Irénéeho du Ponta - Alfred, Pierre Samuel a Thomas Coleman. Nyní má firma klíčové postavení v chemickém průmyslu.

Po válce se objevil podle mnohých reklamních odborníků první podnikatel, který pochopil nástup globalizace. V roce 1919 zakoupil atlantský bankéř Ernest Woodruff po světě téměř neznámou Coca-Cola Company a postupně udělal z "kokakoly" světovou značku.

Po hospodářské krizi v letech 1929-1933 se pozornost začala obracet i na ekonomy, kteří spíše ovlivňovali podnikatelské prostředí.

Zakladatelem nové koncepce hospodářské politiky, která znamenala ústup "neviditelné ruky trhu" ke zvýšené roli státu, keynesiánství, byl nejvýznamnější britský ekonom 20. století John Maynard Keynes. Až v 70. letech byla jeho koncepce vystřídána monetarismem Miltona Friedmana.

Ke konci druhé světové války byly položeny základy společnosti, jejíž logo údajně rozpoznávají i malé děti. V roce 1944 založili bratři Richard a Maurice McDonaldové firmu McDonald's.

Skutečný rozmach společnosti má ale na "svědomí" americký podnikatel Ray Kroc (narozen v rodině českého emigranta), který odkoupením práva na značku od McDonaldů odstartoval vzestup firmy.

Po druhé světové válce se stala prioritou obnova válkou zničeného hospodářství. Klíčovou postavou při obnově německé ekonomiky byl Hermann Josef Abs, šéf státního a úvěrového ústavu a první předseda představenstva Deutsche Bank, často označovaný "vedoucím bankéřem světa".

Symbolem poválečné obnovy dalšího poraženého v druhé světové válce, Japonska, se stal Akio Morita, zakladatel firmy Sony, která se pod jeho vedením vyšplhala mezi vedoucí světové koncerny v oboru elektrotechniky.

Nynější prezident společnosti Nobujuki Idei je Moritův úspěšný pokračovatel. Tři roky po skončení války založil David Ogilvy firmu, která se stala jednou z největších reklamních agentur na světě.

Do protikladu k Moritovi, který vybudoval svůj koncern téměř z ničeho, se dává Švéd Peter Wallenberg, který mohl navázat na činnost svých předků. Základy rodinného impéria Wallenbergů položil jeho praděd André Oscar Wallenberg, když založil banku EnskildaBank. Pod vedením Petera Wallenberga nyní rodinný holding Investors AB kontroluje 40 procent kapitálu kotovaného na stockholmské burze.

Druhá polovina 20. století byla nejvíce poznamenána rozvojem informační a komunikační technologie. Věk počítačů spoluurčoval Thomas Watson junior. Jeho otec převzal v roce 1914 společnost Computer Tabulating Recording Company, kterou později přejmenoval na IBM a Watson junior v 50. a 60. letech vyvedl firmu na vrchol výrobců počítačů. Až nástup osobních počítačů dominantní postavení IBM zlikvidoval.

Nástup osobních počítačů měli na svědomí Steve Jobs se svým spolužákem Stevenem Wozniackem. V roce 1976 založili v garáži rodinného domu firmu Apple, která přišla na trh s mikropočítači Macintosh.

S počítači je ale nejvíce spojováno jméno "nejbohatšího muže světa", který v anketách o nejvlivnějšího podnikatele století bojuje o prvenství s Henry Fordem, William Gates. V roce 1990 přinesla jeho firma Microsoft na trh operační systém Windows, po šesti letech počet uživatelů přesáhl 100 miliónů a Gates se stal údajně nejbohatším mužem planety.

Steve Case není mediálně tak znám, ale v USA má jeho jméno velkou prestiž. Firma America Online (AOL), jíž je Case ředitelem, je dlouhodobě nejvýznamnějším internetovým připojovatelem. Internetovskou štikou je zakladatel vyhledávače Yahoo teprve třicetiletý Jerry Yang.

Úspěchem Craiga Barretta je to, že firma Intel již několik let zásobuje trh kvalitními mikročipy. Zakladateli firmy byli Robert Noyce, Andrew Grove a Gordon Moore.

"Neutronovým Jackem" je přezdíván John Welch, který od roku 1960 pracoval u společnosti General Electric (GE) a po dvaceti letech byl jmenován jejím prezidentem.

V roce 1962 otevřel Američan Samuel Moor Walton svůj první obchod pod označením Wal- Mart a jeho síť obchodních domů se postupně stala světovou jedničkou.

Za jednoho z nejvlivnějších mužů je považován mediální magnát Rupert Murdoch, šéf společnosti News Corporation, který ve svých rukou soustřeďuje jedny noviny za druhými.

Mezi další nejvlivnější podnikatele tohoto století jsou řazeni například David Sarnoff, někdejší prezident Radio Corporation of America (RCA), zakladatel telekomunikační firmy WorldCom Bernard Ebbers, který o sobě hovoří jako o "nejmocnějším muži telekomunikačního světa", Michaele Eisner, který nyní stojí v čele Walt Disney, investor maďarského původu George Soros, miliardář Donald Trump, módní návrhář Calvin Klein, šéf švýcarského koncernu Nestlé Helmut Maucher, šéf tiskové agentury Reuters Peter Job, Michael Dell se stejnojmennou firmou, americký bankéř a podnikatel John Rockefeller nebo Joseph Wilson a jeho Xerox

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

Angličtina na železnici povinná nebude. Hromadný odpor přiměl Brusel ustoupit

9. dubna 2024

Strojvedoucí se s dispečerem nebo výpravčím nebude muset v nejbližších letech povinně bavit v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Flexibilní novela zákoníku práce zjednoduší podnikání, věří Jurečka

16. dubna 2024  14:15

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil v úterý tzv. flexibilní novelu...

Balík je na cestě, uhraďte danou částku. Pošta varuje před vlnou podvodů

16. dubna 2024  13:21

Česká pošta v poslední době zaznamenala vlnu podvodů, při nichž je zneužito její jméno v podvodných...

Trhy jsou v pohotovosti. Navzdory íránskému útoku na Izrael ceny ropy nestouply

16. dubna 2024  13:12

Kvůli očekávané reakci Izraele na víkendový útok Íránu jsou finanční trhy v pohotovosti. Týká se to...

Do elektroenergetické soustavy půjde víc peněz. Zlepší se i její bezpečnost

16. dubna 2024  11:20

Investice tuzemských provozovatelů elektroenergetických soustav v příštích letech proti současnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...