Podnikatele letos čekají přísnější zákony a nižší daně

- Menší daně a mnohem přísnější paragrafy živnostenského zákona to jsou hlavní změny, které letos pocítí drobní podnikatelé. Některým se nevyhnou ani úpravy cen elektřiny či dražší dálniční známky pro nákladní automobily.

Živnostenský zákon

Novela zákona upravujícího malé podnikání začne platit 1. března. Výrazně se dotkne například řemeslných živností. Zatímco od novely z roku 1995 stačilo předložit k žádosti o živnostenské oprávnění jen výuční list, od března se musí zájemce prokázat i tříletou praxí v oboru.

Lidé žádající o oprávnění podnikat budou přísněji prověřováni i z hlediska trestných činů či dluhů. Živnostenský list nezíská například ten, kdo spáchal úmyslný trestný čin, aniž by musel souviset s podnikáním, a byl za něj odsouzen nejméně na jeden rok nepodmíněně.

Neuspějí ani ti, kteří dluží státu na daních. K žádosti o živnostenský list totiž budou muset doložit potvrzení z finančního úřadu o tom, že vůči němu nemají žádné závazky.

Živnostenský úřad bude také - na základě podnětu z úřadu sociálního zabezpečení - od března smět odebrat oprávnění podnikateli, který neplatí zákonné sociální pojistné a ani nebude ochotný své závazky v nejbližší době vyrovnat. O živnostenský list přijdou i ti, kteří jej nechají čtyři roky zahálet.

Podnikatelům přinese novela i některé nové povinnosti. Mimo jiné budou muset ke svému zboží či službě, jejichž cena překročí dvacet korun, vydat platební doklad. Dosud tomu tak bylo jen na vyžádání zákazníka.

Pokud tak neučiní, hrozí jim od živnostenského úřadu pokuta až sto tisíc korun. Zároveň by se nemělo stávat, že se zákazník s prodavačem nedomluví, neboť podle novely by měl podnikatel zajistit, aby v každé provozovně obsluha mluvila česky. V případě, že toto ustanovení poruší, opět jim hrozí až stotisícová pokuta.

Cizinců podnikajících v tuzemsku se týká i paragraf, podle kterého budou muset napříště přiložit k žádosti o oprávnění současně povolení k pobytu za účelem podnikání. Důležitá je i změna takzvané místní příslušnosti.

To znamená, že zatímco dosud si mohl zájemce o živnostenský list požádat na kterémkoli živnostenském úřadě, od března to bude muset učinit v místě svého trvalého bydliště. Také by měl určit adresu bydliště či určeného sídla firmy, na které bude přebírat poštu.

Zároveň je třeba, aby k sídlu, které si pro svoji firmu určí, předložil doklad s užívacím právem - o vlastnictví či pronájmu. Tato novinka se týká i sídla právnických osob.

"Dnes jsou desetitisíce firem doslova nezvěstných," uvádí Petr Kroupa. Stává se prý i to, že kontrola z živnostenského úřadu najde namísto firmy zapsané v registru rodinný domek s majitelem, který o společnosti nikdy neslyšel.

Daně

Radostnou zprávou je pro podnikatele snížení sazby daně z příjmů. Z výdělků dosažených v roce 2000 zaplatí firmy - právnické osoby - namísto 35 procent, které odvedou státnímu rozpočtu za loňský rok, jedenatřicet procent. Zvýhodněny budou i fyzické osoby.

Z ustanovení zákona o daních z příjmů, které se jich týká, bylo vypuštěno poslední pásmo sazeb daně zaplatí tak ze svých příjmů nejvýše 62 700 korun plus 32 procent z částky přesahující 312 tisíc korun.

Snižuje se i daň placená z příjmů z dividend - z pětadvaceti na patnáct procent. Naopak stejné hodnoty jako loni mají položky odečitatelné od základu daně. Oproti minulému roku k nim však přibyly od určité výše i platby na penzijní připojištění.

Každý, kdo si spoří na penzi se státním příspěvkem, může od základu daně ročně odečíst částku přesahující šest tisíc korun, maximálně do 12 tisíc korun. Zaměstnavatel, který přispívá na důchod svým pracovníkům, si může daně snížit o částku, jež se rovná až třem procentům z vyměřovacího základu zaměstnance.

Pojistné a účetnictví

Na nová čísla si budou muset podnikatelé zvyknout i v případě minimální mzdy a vyměřovacího základu pro určení plateb pojistného. Minimální mzda, která je základem pro výpočet zdravotního pojistného se od 1. ledna zvýšila ze 3600 na 4000 korun, to znamená, že nejnižší měsíční záloha na tuto platbu činí 540 korun.

Vyšší o dvě stě korun je i vyměřovací základ - namísto loňských 6100 činí dnes 6300 korun. Minimální měsíční vyměřovací základ, ze kterého se vypočítává záloha na sociální a nemocenské pojistné, je tedy 1575 korun.

Změny čekají na majitele firem i v účtových osnovách. Podle ředitelky Svazu účetních Hany Březinové je posunem k lepšímu například účtování operací v cizí měně, které lze provádět na základě kursů komerčních bank.

Ceny dálničních známek v Kč
typ vozu                                  desetidenní             měsíční                     roční*
osobní auta a vozidla 3,5 tuny       100                    200                     800 (800)
3,5 až 12 tun                                300                     800                 6000 (4000)
na 12 tun                                      600                   1600             12 000 (8000)
Poznámka: * v závorce cena v roce 1999
Pramen: ministerstvo financí

Průměrné ceny pohonných hmot, které lze použít pro výpočet výše náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty pro účely daňového přiznání za rok 1999
druh pohonné hmoty             oktanové číslo                       cena v Kč
Benzin Special                             BA-91                                 23,07
Benzin Super                               BA-96                                 23,99
Benzin Natural                            BA-95                                 23,37
Benzin Super plus (Natural)         BA-98                                 27,59
Benzin Natural                            BA-91                                 23,10
Nafta motorová                                                                      19,11
Bionafta                                                                                  15,26
Pramen: ministerstvo financí

Firemní sazby za elektřinu
                          ceny v Kč platné od ledna 2000              loňské ceny v Kč
typ firmy               stálý měsíční plat   Kč za Kwh     stálý měsíční plat     Kč/Kwh
s velmi malou spotřebou   11,70             5,37                           11,70             5,37
s menší spotřebou             88,60            3,63                            85,40            3,63
s velkou spotřebou          4148             2,50                            4148            2,50
s odběrem v pásmu NT       122             0,91                            122             0,80
veřejné osvětlení                   -                1,60                               -               1,53
s přímotopným vytápěním      -             VT 3,63                           -             VT 3,63
                                             -             NT 0,91                           -            NT 0,80
neměřené odběry, za každých   -               13,65                          -            13,40
i započatých 10 W instalovaného
příkonu
za odběr. místo u zařízení           -                 13,05                      -              12,80
s nepatrným odběrem              
Poznámka: změny jsou označeny tučně
Pramen: Pražská energetika

Co čeká podnikatele v roce 2000
Novela živnostenského zákona
- zahrnuje mimo jiné zpřísněné podmínky pro získání živnostenského listu a podnikání cizinců

Nižší daně z příjmů

Minimální mzda zvýšená na 4 tisíce korun

Změny v účtové osnově
- například zpřesnění v oblasti účtování v cizí měně