Čtyři z deseti podnikatelů byli vyzváni poskytnout úplatek.

Čtyři z deseti podnikatelů byli vyzváni poskytnout úplatek. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Korupce je i mezi firmami, tvrdí podnikatelé. Většina se s ní setkala

  • 23
Až šest z deseti českých podnikatelů se setkalo s možností získat úplatkem výhodu pro své podnikání. A čtyři z deseti navíc byli přímo vyzváni úplatek poskytnout. Vyplývá to z průzkumu, který provedla poradenská společnost EY mezi účastníky soutěže Podnikatel roku.

Přestože vláda, která má boj proti korupci jako jednu ze svých hlavních priorit, je u moci už téměř dva roky, většina podnikatelů si myslí, že korupce je pořád stejná. Pokles korupce za poslední dva roky zaznamenal jen každý čtvrtý podnikatel.

Byznysmeni navíc tvrdí, že korupční jednání není spojeno jen s veřejnou správou a velkými státními zakázkami. Přibývá prý případů, kdy se setkávají s uplácením mezi firmami samotnými. Ve veřejném sektoru je však podle dotázaných podnikatelů korupce stále dvakrát častější, než ve firmách. V soudnictví nebo u policie se přitom s přímou žádostí o úplatek setkala jen tři procenta podnikatelů.

„Více než polovina zaměstnanců z velkých firem říká, že jejich společnost nemá protikorupční pravidla, zhruba třetina firem neprovádí protikorupční školení a nezřídila linku pro whistleblowery,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka české pobočky EY.

Podle jiného průzkumu EY z letošního května považují dvě ze tří českých firem dokonce korupci v podnikatelském prostředí za běžnou. To je téměř dvakrát víc než v západní Evropě. Pětina tuzemských společností přitom pokládá zavádění vnitřních protikorupčních pravidel za škodlivé.

Omezení korupce zařadili podnikatelé v nynějším průzkumu, ve kterém odpovídalo 109 účastníků soutěže Podnikatel roku, mezi tři hlavní priority, na něž by se česká vláda měla v nadcházejících dvou letech soustředit. Dále jde o snižování výdajů státního rozpočtu a vylepšení dopravní infrastruktury.