Zatímco Sisák je považován za mozek soustrojí, Hala (na obrázku) je důležitý výkonný článek.

Zatímco Sisák je považován za mozek soustrojí, Hala (na obrázku) je důležitý výkonný článek. | foto: Petr Topič, MAFRA

Řízené bankroty a podivné vazby. Zákon nestíhá tandem Sisák–Hala poprvé

  • 6
Páteční policejní razie v ústecké Spolchemii, jejichž výsledkem je obvinění 14 lidí, souvisejí s velkou pravděpodobností s případem zkrachovalé společnosti Via Chem a brokerské firmy Key Investments. Obě patří do zájmové sféry finančníka Petra Sisáka a právníka Ivo Haly. Po obou mužích policie nadále pátrá.

Sisákova advokátka Kateřina Buďveselová v pondělí potvrdila serveru Aktuálně.cz, že policie hledá jejího klienta i Ivo Halu. Podle ní jsou na služební cestě, na policii se přihlásí a hodlají s ní dál spolupracovat, ostatně kvůli Via Chemu Sisák na policii vypovídal už loni na podzim.

Podle České televize jsou mezi obviněnými dále advokáti Milan Kučeřík a Petr Kovařík, insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, podnikatel Tomáš Machotka a konečně brněnský státní zástupce Roman Skopal (psali jsme zde).

Stíhání Kučeříka, Kovaříka, Machotky a Jechové Vápeníkové serveru iDNES.cz potvrzují také vlastní policejní zdroje.

Jde o lidi, kteří se v kauze Via Chem buď přímo angažují, nebo figurují v souvisejících operacích.

Kovařík je jedním z advokátů Via Chemu, de facto zaměstnancem Sisákova advokáta Ivo Haly. Machotka vystupuje jako vlastník firmy Sarpent, klíčového věřitele Via Chemu. A Jechová Vápeníková je insolvenční správkyní Via Chemu, vedla ale i další insolvence, v nichž měl Sisák své zájmy.

Tandem Sisák–Hala

Česká justice se důmyslný stroj na finanční transakce, jež se odehrávají vskrytu, často s posvěcením soudů, těsně za hranou zákona, snaží rozbít. A vypadá to, že úřady jsou tentokrát úspěšné.

Systém, postavený na využívání právních kliček, daňových rájů, kontaktů u soudů a početné armády spolupracujících podnikatelů a právníků, režírují dva zkušení hráči: Petr Sisák a Ivo Hala.

Policie po zásahu ve Spolchemii obvinila čtrnáct lidí

Zatímco Sisák je považován za mozek soustrojí, Hala je důležitý výkonný článek. Také je Sisákovým zaměstnavatelem, Sisák oficiálně pracuje v Halově kanceláři. Sisák podniká vskrytu, úřední sídlo má na Maltě. Hala vlastní vyhledávanou pražskou advokátní firmu, léta také působil jako vlivný insolvenční správce. Až loni o post přišel.

Licenci takzvaného zvláštního správce opravňující řídit největší bankroty, tedy krachy firem s více než stomilionovým obratem či bank, ztratil Hala loni v září.

Oprávnění mu odebralo ministerstvo spravedlnosti po téměř rok trvající přetahované, protože Hala nedokázal doložit bezpečnostní prověrku žádanou nově od zvláštních správců. Několik měsíců nařízení vzdoroval a pokoušel se je zpochybnit, nakonec ministerskému tlaku podlehl.

Už tato epizoda dávala tušit, že státu pomalu dochází s tandemem Sisák–Hala trpělivost.

Bankroty a bezcenné dluhopisy

Rukopis obou mužů se objevuje v několika obřích bankrotových kauzách. Hala asistoval například u rozprodeje majetku vytunelované záložny MSD, vagonky Heavy Machinery Services (známé pod starším názvem Legios), firmy Falkonida (té určitou dobu patřil fotbalový klub Slavia) či firmy Via Chem Group, jež ovládala podíly ve dvou velkých severočeských chemičkách – Spolchemii a Setuze.

Právě Via Chem je podle dostupných informací hlavním důvodem současného zájmu policie o Sisákovu skupinu. Via Chem patří do Sisákova impéria, stejně jako Spolchemie, kde spolu s Halou oba dodnes sedí v dozorčí radě. Via Chem však hlavně patří k firmám zapojeným do jednoho z nejnestydatějších útoků na české veřejné rozpočty. Při transakci zastřešené firmou Key Investments přišlo několik radnic o stamiliony korun.

Jak se operace odehrála? Firmy Via Chem, Borsay a E Side Property (investor fotbalového stadionu Slavie v Edenu) vydaly dluhopisy, jež investorům včetně několika radnic prodávala spřátelená firma Key Investments.

Po čase se ukázalo, že dluhopisy jsou bezcenné, emitenti je nezaplatí, a radnice o peníze přišly. Via Chem Group je od předloňska v úpadku. Insolvenci řídí kancelář Vladimíry Jechové Vápeníkové, o níž se mezi lidmi z byznysu mluví jako o Halově sparingpartnerce.

Dohled z jihu

Pozornost budí i další insolvence v nichž Hala nějakým způsobem figuruje. Například před rokem prodával pohledávky vytunelované záložny MSD. Balík v nominální hodnotě přes 10 miliard získala za miliardu a půl firma AB Credit exmanažera PPF Karla Pražáka.

„Bylo to maximum, jež jsme mohli získat, prodával jsem transparentně,“ hájil postup Hala. Přesto lidé z oboru o ceně dodnes pochybují. Jisté je, že věřitelé záložny – hlavním je státní Fond pojištění vkladů, který musel střadatelům kampeličky vyplatit přes 12 miliard – dostanou jen zlomek svých peněz.

Při insolvenci vagonky Legios zase Halu obvinila hlavní věřitelská banka VÚB, že umožnil vytunelování zbytku majetku zkrachovalé firmy. A že majetek přihrává fiktivním věřitelům. Spory provázely i způsob, jakým Hala řídil oddlužení realitní skupiny ECM.

Příznačné je, že řada Halových bankrotů – například Via Chem, Falkonida či Legios – je řízena z českobudějovického soudu. A to jen díky tomu, že krachující firmy těsně před úpadkem změnily formálně sídlo na jih Čech. Třeba Via Chem se usídlil v domě patřícím rodinné firmě Halových.

Přesuny zřejmě nejsou náhodné. Hala je jihočeský rodák, většina místních právníků i soudců patří k jeho známým.

Kolem Sisákova a Halova byznysu se vznášejí ještě další podezření: objevují se indicie, že jsou firmy z jejich sféry zapojeny také do řetězových obchodů se zemědělskými či chemickými komoditami a mohou se podílet na daňových podvodech. Přestože se o tom léta mezi lidmi z branže mluví, ani v tomto případě nikdy nikdo žádný jasný důkaz nepřinesl.

Jisté je jen to, že Sisák a spol. se podílejí na řadě složitých finančních transakcí, jež se zčásti odehrávají v daňových rájích, takže jsou z Česka obtížně zmapovatelné.

Finančníka Sisáka, stejně jako další byznysmeny jeho generace – Petra Kellnera, Pavla Tykače či Radovana Vítka – zrodila divoká 90. léta. Začínali na špatně regulovaném kapitálovém trhu. Sisák figuroval v kauzách vytunelovaných litoměřických privatizačních fondů a První slezské banky. Byl pravomocně odsouzen za finanční machinace.