Podvodníci požadují zboží zaplatit v hotovosti přes Western Union. Ilustrační foto

Podvodníci požadují zboží zaplatit v hotovosti přes Western Union. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podvodníci na webu nabízejí Čechům elektroniku za zlomek ceny

  • 219
Nigerijší podvodníci, kteří před časem nabízeli zázračné zbohatnutí při podnikání v Africe, mají nový trik. Na internetu inzerují levné notebooky a mobily – za polovic obvyklé ceny. Z řady lidí v Česku už tímto způsobem vylákali peníze, v některých případech desítky tisíc. Žádnou elektroniku zákazníci nedostali.

Jeho běžná cena je přes třicet tisíc, přesto ho například údajný Brit Larry Smith prodává na českých internetových inzertních serverech za patnáct tisíc korun. I proto si notebook Apple Macbook Air objednala Tereza Kouklová rovnou dvakrát.

Larrymu poslala nejen třicet tisíc za oba stroje, ale ještě dalších 700 dolarů, tedy zhruba 44 tisíc korun za údajnou daň a poštovné. Peníze skončily u podvodníků v Nigérii a notebook žádný nedorazil.

nigerijská elektronika

– Firma se sídlem ve Velké Británii si na českých serverech (např. hyperinzerce.cz) podá inzerát na prodej zboží za atraktivní ceny, většinou o 50 % levnější než u nás.
– Firma objednávku potvrdí a pošle fakturu. Vyžaduje výhradně platby přes Western Union.
– Potvrdí přijetí platby, následují však žádosti o další platby (daň či odměna za skladníka v Nigérii). Doplatky se posílají do Niegérie.
– Přibývají další výmluvy, například že odeslali více kusů objednané elektroniky a že máte doplatit další peníze.
– Žádné zboží, konec komunikace.

"Dala jsem to policii, ale moc šancí tomu nedávám," říká Kouklová.

Podobných případů jsou desítky až stovky jen v Česku a podvedených lidí rychle přibývá. "Máme případy, kdy někteří lidé zaplatili až sedmdesát tisíc korun," říká Tomáš Večl, šéf Evropského spotřebitelského centra.

Většinou jde o inzeráty, ve kterých zboží nabízejí různé britské společnosti. S češtinou si příliš hlavu nelámou. "Naši zákazníci zájem přijde jako první, a vždy mít dobrou zpětnou vazbu od nich. Zkouška bude přesvědčit vás," píšou například v jednom z inzerátů.

Nejde přitom jen o notebooky, ale prakticky o veškerou elektroniku. Oblíbené jsou hlavně mobilní telefony. Nabídky podvodníků zaplavily český internet – cena bývá většinou poloviční oproti českým internetovým obchodům.

Různé zboží, stejný podvod

Scénář všech případů je prakticky totožný: zájemce odpoví e-mailem na nabídku, firma se ozve s detaily a pošle fakturu.

A s ní hned první podezřelá okolnost: peníze chce předem, nikoli však převodem na účet či kartou, jak je dnes zvykem, ale převodem hotovosti přes pobočky Western Union. Tato mezinárodní síť umožňuje posílat peníze hotově prakticky po celém světě.

Podvodníci se nespokojí jen se základní cenou. Jakmile zaplatíte, začínají další finty. "Po zaplacení dvou mobilních telefonů mi řekli, že minimální odběr je šest kusů, dohodla jsem se proto ještě se známým, že odebere zbytek. Zaplatila jsem ale já," říká další z postižených, Květa Borovková.

Tím však další placení neskončilo. "Firma si řekla ještě o peníze za dopravu a clo, i když se mezi Velkou Británií a Českem žádné neplatí. Za pár dnů firma poslala další e-mail, prý udělali její pracovníci chybu a poslali omylem dvanáct kusů.

Ty chtěla společnost také zaplatit. Tentokrát už šlo o převod přímo do Nigérie. Jenže ani poté mobily nedorazily," říká Borovková. Konečný účet za dva telefony, které nikdy nedorazily: 74 tisíc korun.

Varuje i Western Union

O problémech s podvodnými obchodníky česká pobočka Western Union ví.

Nigerijští podvodníci znovu útočí, tentokrát s mobily. Nenaleťte jim

čtěte zde

"Varujeme zákazníky před těmito praktikami v našich pobočkách i na webových stránkách. Podobných případů řešíme relativně hodně a řadu lidí už dokážeme od podobných transakcí odradit," řekla Renáta Bínová ze společnosti Intercash, jedné z firem poskytujících v Česku službu Western Union.

Největším problémem je, že se lidé řídí pokyny neznámé osoby, místo aby si ověřili, jak vlastně služba Western Union funguje.

"Samotné ověření identity osob, které si v zahraničí peníze vyberou, podvodu nezabrání, pokud jim předtím někdo dobrovolně poskytl všechny potřebné údaje pro výplatu," dodala Bínová.

Nenaletět je poměrně jednoduché: stačí si dát pozor, kam se peníze posílají. "Jednou ze známek podvodu při nákupu na internetu je požadavek na platbu předem převodem hotovosti, například přes společnost Western Union," upozornil Večl.