Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podvody s drahými kameny připravily banky o dvacet miliard korun

P r a h a - Bankovní podvody s přeceněnými drahými kameny připravily počátkem devadesátých let tuzemské finanční domy o dvacet miliard korun.
Tato částka vyplývá z analýz, které si nechal vypracovat ministr Jaroslav Bašta, aby mohl vládě navrhnout vytvoření nového státního úřadu na oceňování drahých nerostů. "Suma vychází shodně z policejního vyšetřování i z údajů bank. Čísla se shodují a podkladem k nim byl počet úvěrů jištěných kameny," prohlásil ministr.

Nelegální transakce spočívaly v tom, že banky poskytovaly milionové úvěry a jako zástavu braly nadhodnocené drahokamy, jejichž skutečná hodnota byla až desetinásobně nižší.
Finanční ústavy odmítají komentovat jakékoli informace o škodách, které jim takto vznikly.
Žádná z bank dodnes nepřiznala, že má v sejfech bezcenné kameny. "O tom se u nás moc nemluví," řekl před časem Jan Rezek z IPB. Z policejního vyšetřování přitom již před rokem vyplynulo, že se to týká prakticky všech finančních ústavů v zemi.
Oficiálně to nyní potvrdil i Bašta: "Vím, že to postihlo téměř všechny bankovní ústavy, jeden čas to byl velmi rozšířený způsob jištění úvěrů." Na přeceněné drahokamy - většinou safíry, rubíny či smaragdy ze zemí bývalého Sovětského svazu - poskytovaly banky úvěry hlavně v letech 1991 až 1994.
Bankéři se přitom spolehli na falešné znalecké posudky - které vypracovával okruh stále stejných znalců -, aniž si kameny nechali sami ocenit. Až časem finanční ústavy zjistily, že místo kolekcí drahých nerostů mají v sejfech "bezcenné kamínky". Výjimkou nebyly ani případy, kdy podnikatelé úspěšně vydávali nekvalitní nerosty za diamanty a brilianty.
Firmy, jež dávaly kameny do zástavy, navíc půjčky vesměs nesplatily. Tyto podvody se později podepsaly například na pádu plzeňské Kreditní banky.

POLICIE ZASÁHLA AŽ PŘED DVĚMA LETY
Policie dlouho nemohla proti podvodníkům s drahokamy zasáhnout, protože banky tyto případy nehlásily. "Ocitly se tehdy v bludném kruhu. Nemohly nám oznámit své důvodné podezření o podvodu, protože by tím porušily bankovní tajemství, což nesměly. My jsme proto zase nemohli žádat státního zástupce, aby zprostil banky mlčenlivosti, abychom mohli zjišťovat v bankovních domech okolnosti případu," vysvětlil Jan Šula, který řídil ekonomickou kontrarozvědku v době, kdy se rozsáhlými podvody s kameny zabývala.
Razii, při níž bylo zatčeno kolem třiceti lidí, kriminalisté podnikli až před dvěma lety. Tehdy policie pozatýkala soudní znalce, bývalé armádní důstojníky, policisty i bankovní úředníky. "Proces ale ještě nebyl žádný," podotkl ministr Bašta.
Vyšetřování ukázalo, že na nelegálních transakcích se podílely i osoby spojené s nyní již neexistující severočeskou firmou Ikona Frýdlant. Ta jako jedna z prvních v republice s podvody s přeceněnými nerosty v republice začínala. Její zástavy nadhodnocoval vždy stejný znalec, na základě jehož posudků braly drahokamy i banky na Slovensku.
Po zatčení prvních osob ministerstvo vnitra oznámilo, že tyto podvody mají rysy klasického organizovaného zločinu. Tehdejší policejní odhady škod se pohybovaly kolem jedenácti miliard korun.

PODVODŮM BY MĚL BRÁNIT NOVÝ ÚŘAD
Ministr Bašta proto hodlá vládě do měsíce navrhnout, aby vytvořila zcela nový úřad - takzvanou gemologickou laboratoř - v němž by si každá banka mohla nechat ohodnotit drahokamy, které si chce vzít do zástavy za úvěry. "Gemologická laboratoř by měla vykonávat podobnou práci jako puncovní úřad a měla by to být státní instituce. Po technické stránce už to máme připravené," uvedl ministr.
Zatím není jasné, zda bude laboratoř zcela samostatným úřadem, nebo bude spadat pod některé ministerstvo. "V úvahu by připadalo ministerstvo průmyslu a obchodu nebo ministerstvo financí," dodal Bašta.
Představitelé finančních ústavů se ministrově aktivitě nebrání, upozorňují však, že hlavní boom těchto podvodů dávno pominul a dnes už berou drahé kameny do zástavy jen v naprosto ojedinělých případech. "Je to opravdu zcela, zcela výjimečné. Ale samozřejmě vítáme, pokud se spektrum míst, která mohou v této oblasti přinést kvalifikovaný posudek, dál rozšíří," řekl mluvčí Komerční banky Ivo Polišenský.
Stejně tak Jan Rezek z IPB tvrdí: "Zástava ve formě drahých kamenů je jedno z krajních řešení. Po negativních zkušenostech z minulosti jsou drahé kameny v českých bankách v oblasti úvěrových obchodů na černé listině." Námitky, že laboratoř měla fungovat už dávno, ministr Bašta uznává. Je však přesvědčen, že svůj smysl má i do budoucna: "Domnívám si, že banky už se poučily. Nicméně škody z těchto podvodů dosáhly podle hrubých odhadů dvaceti miliard korun a to nebezpečí bude hrozit i do budoucna. Je to záležitost, kdy jsou banky velmi závislé na posudcích znalců, a bylo by proto dobré, kdyby se posuzování ceny drahých kamenů sjednotilo a mělo oporu ve státní instituci."

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Sociální sítě jsou nepřítelem hospody, říká šéf obchodu z Prazdroje

18. dubna 2024

Premium Dříve se v hospodě vypilo na jedno posezení více piv, ale byly to spíše desítky. Dneska naopak...

Kansas láká migranty z New Yorku na práci. Zaměstnáme každého, slibuje

18. dubna 2024

„Chcete práci? Přijďte k nám!“ S takovým vzkazem se obrátil starosta Kansas City Quinton Lucas na...

Za pivo i 255 korun. Rozdíly cen jsou v Evropě obrovské, Praha patří mezi levné

17. dubna 2024

Premium Vyrazit na pivo se v Evropě nejvíc prodraží v severských zemích, kde v sobě ceny zahrnují vysoké...

Čínský vývoz do Ruska klesá pod hrozbou amerických sankcí. Moskva to zlehčuje

17. dubna 2024

Čínský vývoz do Ruska klesá. Ukázala to březnová data, podle nichž se tok zboží z z Číny meziročně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...