Pohanka je často užívanou surovinou ve zdravé výživě. Neobsahuje lepek, takže...

Pohanka je často užívanou surovinou ve zdravé výživě. Neobsahuje lepek, takže jako jedna z mála obilovin je vhodná pro osoby trpící celiakií. | foto: Profimedia.cz

Neúroda pohanky v Rusku žene ceny nahoru. Hrozí „pohanková krize“

  • 49
Pohanka je v Rusku ukazatelem sociální a hospodářské situace, tvrdí list Vedomosti. A v poslední době tato neodmyslitelná součást ruského jídelníčku neustále zdražuje a někde se dokonce prodává na příděl. Problémy vyvolává neúroda, ale zřejmě i spekulanti, kteří drží zásoby.

Ceny pohanky rostou od konce října v důsledku špatné úrody na Urale a na Sibiři, ačkoli úřady ujišťují, že celostátně je prý pohanky dost. Populární potravina místy ve velkoobchodní síti podle serveru newsru.com mezitím zdražila i troj- až čtyřnásobně, a tak se zákazníci snaží předzásobit, než se zdražení promítne i do cenovek v obchodech. Spekuluje se ale i o tom, zda paniku nešíří a ceny nevyhánějí do výšek sami výrobci.

V petrohradských supermarketech řetězce Lenta se objevilo oznámení, že „v souvislosti s případy skupování pohanky s cílem dalšího odprodeje za vyšší ceny zavádí firma omezení prodeje“. Podle mluvčí řetězce se omezení týká pouze výrobků, na které aktuálně platí pro stálé klienty sleva: balení o váze 900 gramů za 29,99 rublů (asi 14 korun). „Na zákaznickou kartu si lze koupit nejvýše pět balíčků za den. Žádná jiná omezení nejsou,“ řekla.

Mluví se o horečce, která může přerůst v krizi

Podle petrohradského serveru fontanka.ru se v druhém největším ruském městě projevuje „pohanková horečka“, a to hlavně v diskontních sítích. Jiné obchodní řetězce tvrdí, že zvýšenou poptávku dosud nezaznamenaly.

Místní úřady tvrdí, že kilogram pohanky ve městě nad Něvou během dvou týdnů zdražil jen nepatrně: z 49,92 na 51,32 rublu (asi z 23,50 na 24 Kč). Celostátně podle statistického úřadu pohanka první listopadový týden zdražila o osm procent.

Ve velkoobchodu je však podle médií zdražení citelnější, prý z 20 rublů na padesátku, a tak lze po vyprodání zásob čekat zdražení i na pultech obchodů. V Altajském kraji na Sibiři podle rozhlasové stanice Echo Moskvy už pohanka zdražila skoro na dvojnásobek a šéf regionu dokonce vyzval obyvatele, aby upustili od dělání si zásob, vyvolávajících zvýšenou poptávku a růst cen. Zdražení zaznamenal také Tatarstán a Baškirsko. Ve Smolensku podle listu Komsomolskaja pravda už pohanka stojí 65 rublů (asi 30 Kč), dvakrát tolik, než před dvěma týdny, a obchodníci předvídají, že se růst cen nezastaví.

„Pohanku lze v Rusku považovat za univerzální ukazatel sociální a hospodářské situace,“ napsal v dnešním redakčním komentáři hospodářský list Vedomosti. Asi jako index Big Mac jinde ve světě, avšak s tím rozdílem, že Rusko je nejen největší spotřebitel, ale i největší výrobce pohanky. A tak v případě neúrody nelze výpadek rychle nahradit dovozem, zatímco zprávy o nedostatku podněcují poptávku a vznikají „pohankové krize“.

,