Uzavřít pojistky na pohledávky od zahraničních partnerů je během finanční krize mnohem těžší než dříve. Ilustrační foto.

Uzavřít pojistky na pohledávky od zahraničních partnerů je během finanční krize mnohem těžší než dříve. Ilustrační foto.

Pojištění byznysu se prodražuje, obchody se zahraničím stojí až o čtvrtinu víc

  • 0
Firmám v době krize kromě horšího přístupu k úvěrům ztěžuje podnikání i další věc. Pojišťovny nabízející pojištění pohledávek v poslední době natolik zpřísnily podmínky, že se řadě firem pojištění obchodu do zahraničí vůbec nevyplatí.

Pojišťovny reagují na ekonomickou recesi hlavně zvýšením sazeb a snížením limitů pro výplatu pojistek.

"Pracuji tu s případy, kdy se limity snížily až šestinásobně," tvrdí jednatel vymahačské společnosti Revital Finance Igor Kondratiev, který pro firmy pohledávky vymáhá. Největší pojišťovny v tomto oboru pak plánují zdražení služeb o několik desítek procent.

 Právě v době ekonomické nejistoty přitom zájem firem pojistit se pro případ, že jim například jejich odběratel nezaplatí za zboží, výrazně roste.

"Pojišťovny ale reagují opačně, než proklamují. To, co skutečně potřebujeme pojistit, nepojistí a naopak. Musíme si například své obchodní partnery dopředu oťukávat menšími kontrakty," uvedl ředitel Sléváren Třinec Ivo Žižka.

Nové kontrakty nemají šanci

Podle něj se to projevuje například tak, že pojištění podniků lze prodloužit na už zaběhnuté obchody, i když za více peněz. Naopak nové kontrakty, o které je teď největší zájem, pojišťovny prý úplně odmítají.

Jejich šéfové tvrdí, že se to brzy změní. "Očekáváme kvůli nižšímu odbytu pokles počtu i těch velkých kontraktů, ale nějaký nárůst bude," věří šéf jedné z největších pojišťoven Kupeg Pavol Parízek. Podle svých slov plánuje zdražení o několik desítek procent, konkrétnější být nechtěl.

Zdražení pojištění může pro řadu firem nakonec znamenat, že se jim vůbec nevyplatí obchod se zahraničním partnerem uzavřít. Podnikům tak mohou klesnout zakázky i zisky.

Proč je vlastně pojištění pohledávek tak důležité? Pro velké firmy do značné míry závislé na bankovních půjčkách znamená smlouva na pojištění pohledávek vylepšení pozice u bank. Mohou pak lépe sehnat úvěr nebo si vyjednat lepší podmínky. A nakonec je to také lepší vizitka před potenciálními zákazníky.

Firmy o současných potížích s pojišťovnami nechtějí mluvit příliš nahlas. "Pojišťovna garantuje, že vám v případě, když odběratel nezaplatí, hradí v lepším případě deset patnáct procent. To ale není všechno. V návrhu smlouvy stojí, že když vypadnou všechny pojištěné kontrakty naráz, což se může stát, nezaplatí všechno, ale jen vymezenou částku," řekl ředitel velkého průmyslového podniku.

Nechtěl být jmenován proto, že jednání s pojišťovnou ještě stále nezrušil a alespoň nějakou smlouvu by rád uzavřel.

Další podnikatel ještě vyjednává s pojišťovnou o vyplacení škody. "Smlouvu s pojišťovnou jsme ukončili, protože jsou to vyhozené peníze. Za několik let vždycky našla nějakou formální chybu v dokumentaci, aby nemusela vyplácet," uvedl finanční ředitel dceřiné firmy nadnárodní společnosti.

Menší firmy, které by měly zájem, na tento druh pojištění ani nemají. "Několikrát jsem s nimi jednal, ale k ničemu jsme nedospěli. Pojistné by totiž bylo vyšší než naše marže," uvedl finanční ředitel Stamont pozemní stavitelství Karel Menšík.

Řada firem s tím, jak se krize plíží, platí za zboží stále hůř. A v pojišťovnách tak narůstají nahlášené škody. Například jednička na trhu pojištění pohledávek Euler Hermes Čescob (EH) vyplatila firmám za poslední čtvrtletí loňského roku odškodné 70 milionů korun.

To je třikrát více než rok předtím. Nárůst nových nahlášených pohledávek u EH je dokonce čtyřnásobný a v celkovém objemu už přesahuje miliardu korun.

Pojišťovny: Nic nezmůžeme

Pojišťovny se kritice firem brání s tím, že i ony jsou v těžké situaci. "Dostali jsme jasnou informaci od zajišťoven (pojišťovny pojišťoven – pozn. red.), že nám zdraží minimálně o čtyřicet procent. My to nechceme přenést celé na klienty. Myslím, že je férové zvýšení sazeb o dvacet až pětadvacet procent," řekl ředitel EH Július Kudla.

Krize také odhalila takřka nepojistitelné země a odvětví. "Je fakt, že problematické je Pobaltí, Ukrajina, Maďarsko a obory jako stavebnictví nebo doprava," přiznává Kudla. Jeho pojišťovna tak na tyto firmy a země kouká pod lupou. "Plošný přístup neděláme. Zrovna minulý týden jsme schvalovali velký limit do Litvy," oponuje Parízek.

,