Pojištění k platebním kartám někdy předčí standardy pojišťoven

Platební karty nebývají výhodné jen díky bezhotovostnímu placení - často se k nim vážou pojistky. Člověk tak po návratu z ciziny může zjistit, že za zvláštní pojištění na dovolenou utrácel zbytečně. Čím je karta luxusnější, a tedy dražší, tím je i lepší pojištění a částky vyplácené za náhrady škod vyšší. Například majitel karty VISA Business od České spořitelny má léčebné výlohy kryty do částky jeden a půl milionu,a v případě karty VISA Gold jsou to dokonce tři miliony.

 Tak vysoko nebývá pojištěn ani ten, kdo si zaplatí standardní pojistku léčebných výloh u pojišťovny. Naproti tomu mladý držitel karty VISA Electron Student, vydané stejným ústavem, by se měl pro cestu do zahraničí v případě rizikových oblastí spíše připojistit.

Ke zmíněné kartě se totiž váže pojištění léčebných výloh do částky jednoho sta tisíc korun, navíc se spoluúčastí klienta ve výši dvou tisíc korun. A například proti ztrátě zavazadel není majitel karty pojištěn vůbec.

Na jednu věc je třeba dávat pozor - se stejným typem karty se u různých bank může vázat zcela odlišné pojištění. To totiž nesjednávají karetní asociace, jako VISA, Europay nebo American Express, ale přímo peněžní ústavy.

"Jediným pravidlem, které v této oblasti máme, je takzvané zlaté pravidlo. To znamená, že služby spojené s kartou Gold musí být na úrovni o stupeň nižší, než jsou služby spojené s kartami vyšší úrovně - například Platinum," říká ředitel Europay International pro Českou republiku a Slovensko Ján Čarný.

Ten, kdo tráví v zahraničí větší část roku, měl by si rovněž u své banky zjistit, na kolik dní je díky své kartě pojištěn. Například u většiny karet České spořitelny pojištění platí pro maximálně devadesát dnů pobytu v zahraničí.

Pokud se majiteli karty s pojištěním něco stane, postup je většinou následující: vytočí číslo na asistenční společnost - její telefonní číslo dostane při převzetí platební karty od banky.

Asistenční společnost může například doporučit vhodného lékaře. Zajistí také úhradu z pojistky nebo doporučí, aby klient zaplatil na místě a teprve po příjezdu domů žádal proplacení výdajů u pojišťovny. Ve druhém případě si samozřejmě musí od lékaře vyžádat vyplnění formuláře pro pojistné události.

Pojistné krytí z platebních karet

Roční poplatek za luxusnější karty: 1700 až 7 tisíc korun
Úhrada léčebných výloh: 300 tisíc a ž 5 milionů korun
Ztráta zavazadel: 0 až 40 tisíc korun

Roční poplatek za standardní karty: 250 až 1000 korun
Úhrada léčebných výloh: 100 tisíc až 107 milionu korun
Ztráta zavazadel: 0 až 15 tisíc korun