Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cestovky už nepojistíme, hrozí pojišťovny kvůli novému zákonu

  • 152
Českým cestovním kancelářím hrozí, že od příštího roku je nebude mít kdo pojistit proti úpadku, jak to vyžaduje zákon. Pětici tuzemských pojišťoven, které takovou službu nabízí, se totiž nelíbí chystaná změna zákona a chtějí v případě jeho schválení stomilionový trh zcela opustit.

Novela zákona o cestovním ruchu má zamezit situacím, kdy si lidé u cestovky koupí zájezd, ale po jejím krachu dostanou zpět jen mizivou část peněz, jak se v minulosti několikrát stalo. Cestovka totiž byla pojištěná na podstatně menší částku, než kolik prodala zájezdů.

Ministerstvo pro místní rozvoj oprášilo novelu zákona, kterou připravovalo už před rokem a chce, aby pojišťovny uhradily plnou škodu při krachu cestovní kanceláře. Slibují si od toho lepší ochranu zákazníka. „Jedná se o reakce na minulá období, kdy cena zaplacená za poukaz na zájezd nebyla zahrnuta do pojištění pro případ úpadku. V těchto případech nedošlo k pojistnému plnění klientů, kteří si zakoupili tyto poukazy, a proto nyní dochází k úpravě v rámci novely,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Radka Burketová.

Stát nově zavádí navíc minimální pojistnou hranici: cestovky nabízející zájezdy s autobusovou dopravou budou muset být pojištěné nejméně na milion korun, u leteckých zájezdů na čtyři miliony. To se ale nelíbí cestovkám. „Ta hranice nedává smysl. Je spousta miniaturních cestovek, které pořádají pár zájezdů a toto pro ně může být likvidační,“ říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Cestovky platí většinou jedno až dvě procenta z pojistné částky, tedy v případě pojistky na milion deset až dvacet tisíc korun. 

Limit navíc nezamezí tomu, aby například cestovka prodala zájezdy výrazně nad limit a pak padla. Podle Papeže je cestovek, kterých se stanovení limitů dotkne, až třetina z celkového počtu. Ministerstvo takové údaje nemá.

Pojišťovny tvrdí, že nemohou pojišťovat cestovky nad pojistnou částku, i když si mohou kontrolovat jejich hospodaření. Pojišťovny tvrdí, že neohraničená výše pojistného plnění je však z hlediska regulace pojišťovnictví nepřípustná, protože sjednání pojistných smluv bez limitů je v rozporu se zákonem. „Zákon o pojišťovnictví ukládá pojišťovnám podnikat obezřetně, přičemž uzavření pojistných smluv bez stanovení pojistných limitů je striktně v rozporu se zmíněným zákonem. Pro pojišťovny by to znamenalo riziko postihu ze strany ČNB,“ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. 

„Reálně zvažujeme, že v případě schválení zákona zcela přestaneme pojištění proti úpadku nabízet,“ říká Ondřej Rušikvas z ERV Cestovní pojišťovny.

Ministerstvo tvrdí, že je pro případ odchodu pojišťoven připraveno zavést novou formu zajištění. Loni například jednali s bankami o zavedení bankovní garance, ty nakonec ale od návrhu ustoupily. Podle ministerstva je možností například zřízení garančního fondu.