Vlajkovou lodí likérky Fruko-Schulz je tuzemák.

Vlajkovou lodí likérky Fruko-Schulz je tuzemák. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Likérka si zoufá. Kvůli metanolu přestali lidé pít rum v hospodách

  • 52
Metanolová aféra sice už utichla, s jejími následky se však výrobci lihovin potýkají dodnes. Možná nejhůř na tom je jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz. Její hlavní devizou je rum. A na něm se aféra, při které na otravu metylalkoholem zemřelo v Česku od počátku září 38 lidí, podepsala nejvíc.

"V lihovinách máme 38procentní pokles oproti roku 2011," potvrdil nepříznivé výsledky majitel likérky Josef Nejedlý.

V konkrétním množství to znamená, že zatímco v roce 2011 likérka prodala 47 780 hektolitrů, o rok později to bylo už jen 29 464. Pro Fruko-Schulz je to nejhorší výsledek za posledních dvacet let.

Rumu prodala firma o třetinu méně. Ten přitom tvoří polovinu výroby. "Přesně to odpovídá prohibici a názoru lidí na tuzemák, kterému celá ta aféra kvůli falzifikátům uškodila nejvíc," konstatoval Nejedlý. Lidé pijí teď rumu méně a dávají přednost jiným lihovinám.

Aféra navíc začala v nejméně vhodnou dobu. Konec roku totiž bývá pro Fruko-Schulz nejlepším obdobím. Provoz jede naplno, a to včetně sobot a nedělí. Letos však pro lihoviny Vánoce nebyly.

Lidé příliš nedůvěřují restauracím

Největší pokles sleduje Nejedlý ve spotřebě v restauracích. Tam konzument neví, co přesně dostává. V obchodě si může vybrat lahev se značkou.

"Celé je to o důvěře a ta je v hospodách značně nalomena. I když lidi jsou do značné míry podezřívaví i v obchodech. Často nám píší, ať jim pošleme rodné listy výrobků a podobně," podotýká.

O tom, že největším problémem je důvěra spotřebitelů, svědčí i fakt, že na místech, kde není pochyb o kvalitě, žádný pokles nezaznamenali. Například u čerpací stanice Frukoil. Ta se nachází hned vedle likérky a rum, který se tam prodává, teče přímo z podniku.

"Lidi chodí tak nějak stejně. Rum máme z trubky rovnou z fabriky, takže je jasné, že je to kvalitní," řekl Libor Holický, který pracuje jako obsluha na benzince.

Podobně mluví i barmanka z jindřichohradeckého baru s hernou Macao. Ačkoli se tu příliš nepije, o žádném poklesu rozhodně nemůže být řeč. "Kupujeme přímo u Fruka, takže nám lidi věří," naznačila.

Stačí si však zajít do baru například v Budějovicích. Někteří zákazníci mají prostě strach. "Spíš než rum a vodku si v restauraci dám panáka jiného alkoholu. Prostě jsem opatrnější," potvrdil Rudolf Matějíček z Českých Budějovic.

Unie výrobců a dovozců lihovin investovala několik milionů korun do informační kampaně. Ta zákazníky informovala, že výrobky členů unie jsou bezpečné. Zdá se, že to moc nezabralo.