Magnát Tomáš Chrenek.

Magnát Tomáš Chrenek. | foto: Archiv MF DNES

Boj o Agel se odkládá. Miliardář Chrenek společníka převezl

  • 9
Valná hromada dvou znepřátelených akcionářů zdravotnického impéria Agel svolaná na úterní dopoledne skončila dřív, než začala. Bez výsledku. Majoritní vlastník Tomáš Chrenek, kterému hrozilo odvolání z dozorčí rady, totiž nepřišel.

Neobvyklou právní bitvu chtěl rozehrát menšinový akcionář Agelu Martin Polach proti majoritnímu vlastníkovi zdravotnického kolosu Tomáši Chrenkovi (více o jejich neshodách čtěte zde).

Na valné hromadě svolané na úterní dopoledne chtěl Polach majoritního vlastníka zbavit členství v dozorčí radě a tím i rozhodujícího vlivu. Chtěl k tomu využít zákonného paragrafu, podle kterého by Chrenek nemohl o svém odvolání hlasovat. Jenže právní bitva ani osobní střet rozkmotřených přátel se nekonaly. Na valnou hromadu totiž nedorazil ani jeden z nich.

Polach se nechal zastoupit právníkem, Chrenek ani žádného zástupce neposlal. „Nebudeme celou věc blíže komentovat,“ sdělila stručně mluvčí Agelu Radka Miloševská.

Polachův mediální zástupce byl také stručný. „Valná hromada společnosti Agel se nekonala, protože nebyla podle názoru společnosti usnášeníschopná. Na valné hromadě nebyl přítomen majoritní společník Tomáš Chrenek,“ sdělil Václav Honek s tím, že důvod neznají a o dalším postupu budou jednat právníci.

Polach věří, že drží v ruce trumfy

Martin Polach chtěl na valné hromadě odvolat z řídících orgánů společnosti nejen Chrenka, ale i člena dozorčí rady Jakuba Kotrbu (který je partnerem advokátní kanceláře Jansta, Kostka), a také prosadit návrh dozorčí radě na odvolání člena představenstva Libora Vrby. Ten je bývalým šéfem protikorupční policie a údajně má ve společnosti stále silnější vliv.

„Porušili povinnosti při výkonu funkcí,“ zdůvodnil Polach požadavek na odvolání všech tří klíčových mužů Agelu. Přestože podnikatelé ve zdravotnictví, kteří znají situaci firmy, Polachovi moc šancí na úspěch nedávali a domnívali se, že půjde jen o demonstrativní gesto, Chrenek měl důvod se valné hromady nezúčastnit.

Polach je totiž přesvědčený, že drží v rukou silné trumfy, jimiž může Chrenka přitlačit ke zdi. Chce totiž využít paragrafu 426 o obchodních korporacích. Podle něj akcionář nesmí hlasovat, pokud valná hromada hlasuje o jeho odvolání pro porušení povinností. Chrenek by tak nemohl využít své převahy majoritního akcionáře.

Sám ale před pár dny navrhl doplnit program valné hromady o okamžitou volbu nového člena a podpis smlouvy o výkonu funkce. To by mu teoreticky umožnilo znovu zvolit sebe nebo někoho ze svých lidí.

Program valné hromady i návrhy doplnění od obou akcionářů zveřejnila společnost Agel na svých webových stránkách. Teď už však do dokumentů nahlédnout nelze.

Tomáš Chrenek koupil před deseti lety od lékařů z Moravskoslezského kraje prvních pár procent akcií zdravotnické skupiny Agel. Dnes vlastní tři čtvrtiny holdingu, který proměnil ve zlatý důl. Lékaře a podnikatele Martina Polacha, jenž mu jako jediný své akcie neprodal, však kvůli názorovým rozdílům na směřování společnosti vyšachoval ze hry. Polach v létě odstoupil ze všech orgánů společnosti, na řízení firmy nemá žádný vliv a nedočkal se ani vyplacení dividend.

Svůj čtvrtinový podíl si podle znaleckého posudku cení na 4,5 miliardy korun. Podle Chrenka je to moc a své předkupní právo na odkup podílu dosud nevyužil. Odmítl také prodat Polachovi svůj podíl.

Polach teď hledá jiné silné hráče na trhu, kteří by stáli o odkup nebo výkon akcionářských práv. Takových, kteří by se pustili do přímého souboje s Chrenkem, ale mnoho není. Jasněji by mohlo být nejdříve začátkem prosince.