Eurojackpot

Eurojackpot | foto: Profimedia.cz

Kdo nepřiznal, zaplatil. Padly první pokuty z majetkových hlášení

  • 131
Finanční úřady poprvé vybíraly pokuty za nepřiznané majetky. Nejvyšší byla 2,7 milionu korun. Celkem lidé za loňský rok přiznali na příjmech osvobozených od daně 82 miliard korun.

Milionáři se letos poprvé přiznávali k nově nabytému majetku v hodnotě nad pět milionů korun za daný rok. Šlo ale jen o ty příjmy, které se nemusejí ze zákona danit.

Za loňský rok ohlásilo 2 021 lidí příjmy ve výši 82 miliard. Nejvyšší oznámená částka byla 8,533 miliardy korun v Plzeňském kraji. Po jejím vyloučení vychází, že lidé přiznávali v průměru 36 milionů korun.

Kolik lidé oznámili na osvobozených příjmech

Jak zjistil server iDNES.cz, v létě padly první pokuty za nepřiznaný nebo pozdě přiznaný majetek - celkem sedm pokut v celkové hodnotě 3,238 milionu korun, od 7,5 tisíce do 2,7 milionu. Za co přesně byly, finanční správa nesmí uvádět.

Pokuty jsou odstupňované. Když podá dotyčný sám a pozdě, zaplatí 0,1 procenta z osvobozeného příjmu. Tedy z 10 milionů získaných například z dědictví zaplatí 10 tisíc korun. Pokud se majitel k příjmu nepřizná, úřad na to přijde a dotyčný zaplatí v náhradní lhůtě, pokuta činí deset procent, tedy milion korun.

A pokud majitel nezaplatí ani v náhradním termínu, může dostat pokutu až ve výši daně z příjmu - 15 procent. Fakticky tak přijde o výhodu osvobozeného příjmu. Správce daně má možnost pokutu na žádost prominout „z důvodu, který lze s přihlédnutím k okolnostem daného případu ospravedlnit“.

Pokuta za nepřiznaný Eurojackpot?

Nejvyšší pokuta může teoreticky hrozit i výherci Eurojackpotu z Pardubicka. V roce 2015 vyhrál bezmála 2,5 miliardy korun, peníze dostal do dvou měsíců na účet. Jenže na Pardubicku podle Finanční správy přiznalo 80 lidí dohromady příjmy bez daně ve výši 2,17 miliardy korun. Výherce Eurojackpotu tam tak zřejmě není - buď danil v jiném kraji, anebo na to zapomněl a může tak dostat pokutu 375 milionů korun. Informace o tom, zda výherce peníze musel dodanit nebo ne, jsou součástí daňového tajemství.

Zákon zná několik desítek druhů příjmů osvobozených od daně – prodej několik let držených nemovitostí, převody podílů ve firmách, akcií, prodej movitých věcí, výhry v různých soutěžích nebo dědictví mezi blízkými příbuznými. Jediný případ, kdy nemusí lidé osvobozené příjmy hlásit, jsou příjmy z prodeje nemovitostí – to si může úřad kdykoliv ověřit v katastru.

Finančák chce mít do budoucna přehled o příjmech poplatníků, i když se na ně daně nevztahují - kvůli aktuálně schvalovanému zákonu o prokazování původu majetku. To aby mohl usvědčit náhle odhalené multimilionáře, kteří své zázračné zbohatnutí vysvětlovali dědictvím po bohaté vzdálené tetě nebo pokladem nalezeným na půdě.

Na oznámení pro finanční úřad neexistuje oficiální formulář. „Stačí poslat dopis, nejlépe doporučeně,“ uvedl daňový poradce Petr Frisch z Pro Factum Consulting. V něm milionář uvede výši příjmu, popis, za jakých okolností ho nabyl, a datum, kdy k tomu došlo. Vzorový tiskopis je na webu finanční správy.