Policie obviní celé bývalé vedení KB

- Policie je rozhodnuta obvinit celé bývalé vedení Komerční banky z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Potvrdily to zdroje ze státního zastupitelství a policie. Na obvinění se dohodli vyšetřovatelé a státní zastupitelství včera. Bankéřům bude doručeno pravděpodobně příští týden. Česká televize včera navíc uvedla, že obvinění se týká celkem devíti bývalých, ale i současných členů vedení banky a že jde ještě o další trestný čin: porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Policejní zdroje potvrdily, že bude obviněn i bývalý šéf Komerční banky Jan Kollert.
Ten byl informací o chystaném obvinění zaskočen. "Žádné obvinění jsem nepřevzal. A v jaké věci by to mělo být?" reagoval.

Ze současných členů představenstva policie navrhuje stíhat Petra Budínského a Jaroslava Mareše. Jména dalších šesti bankéřů, kteří budou obviněni, se včera nepodařilo ověřit.
Podrobnosti o stíhání jsou drženy v tajnosti do doby, než se o něm oficiálně dozví všech devět bankéřů.

Pražský úřad vyšetřování potvrdil pouze to, že v případu Komerční banky budou obviněny některé osoby z vedení banky. "Vyšetřovatel dospěl k závěru, že pracovníci banky porušili závazná pravidla," uvedl šéf pražských vyšetřovatelů Zdeněk Janíček.

Už nyní je však jisté, že vyšetřovatelé dávají obvinění do souvislosti s dvěma velkými případy, které připravily banku o téměř deset miliard korun. Jde o půjčování peněz rakouské firmě B.C.L. Trading izraelského podnikatele Baraca Alona a finanční skupině podnikatele Františka Chvalovského.

Společnosti obou podnikatelů odčerpaly z Komerční banky peníze na základě pochybných smluv. Úřad vyšetřování dospěl k závěru, že manažeři banky byli s podvody spjati: buď o nich věděli a nic proti vznikajícím škodám nedělali, nebo dokonce podnikatelům aktivně pomáhali v připravovaných podvodech.

Vedení Komerční banky může být nyní ve své činnosti ochromeno, protože v představenstvu zbývají už jen tři lidé, kteří neměli s podvody nic společného. Policie začala vyšetřovat podvody v Komerční bance na sklonku minulého roku, kdy vyšlo najevo, že firma B.C.L. Trading připravila banku o téměř osm miliard korun.

Při prověřování tohoto případu se přišlo i na pochybení v případu skupiny podnikatele Františka Chvalovského a řadu dalších prohřešků včetně toho, že banka umožňovala prát špinavé peníze.

Poté, co vnitřní audit banky loni poukázal na problémy se splácením dluhů firmy B.C.L. Trading, snažila se banka celý problém svalit jen na řadové úředníky. Vše zpočátku mířilo pouze na ředitelku odboru Jiřinu Kaplanovou, která firmě B.C.L. Trading úvěry (šlo o formu akreditivů) otevírala.

"Banka s námi spolupracovala, ale od začátku bylo jasné, že nejde jen o pochybení jedné úřednice nebo dalších dvou manažérů střední kategorie," uvedl policejní zdroj, který je s průběhem vyšetřování seznámen.

Až teprve vlastním pátráním policie zjistila, že naopak někteří úředníci banky varovali vedoucí pracovníky ústavu o nesolvenostnosti firmy B.C.L. a firem Františka Chvalovského.

V počítačové poště banky se našly například kopie varování před firmou B.C.L., které dostali na vědomí i současní členové vedení banky Petr Budínský a Jaroslav Mareš.
"Tomuto varování bych nepřikládal žádnou váhu," řekl MF DNES koncem března Budínský, když vyšlo najevo, že i on byl upozorněn na rizika spojená s B.C.L.

Včera nebyl Budínský k zastižení, protože je služebně v zahraničí. Podle dobře informovaných zdrojů z banky je na akci, na níž reprezentuje banku. Problém s firmou B.C.L. spočívá v tom, že banka umožnila této rakouské firmě čerpat od roku 1995 postupně 100, 150 a nakonec i 200 milionů korun na profinancování konkrétních obchodů s ocelí, železnou rudou, či oblilím.

Až teprve audit a poté i policejní vyšetřování prokázalo, že šlo o důmyslný podvod, protože B.C.L. peníze vůbec nepoužívala na tyto obchody, ale pouze k vyprání a dalším zcela jiným transakcím.

To však bylo porušení závazných pravidel, protože čerpání peněz bylo účelově vázáno na domluvené obchody. Policie připravuje i stíhání úředníků banky.

"Nejtěžší zločin však v současné době vidíme v tom, že vedení banky podvody přímo schvalovalo, nebo zcela úmyslně ignorovalo varování o rizicích. Proto jsou naší prioritou vedoucí manažeři," potvrdil zdroj z policie.