Policie viní z úplatků čtrnáct lidí

  • 22
V nejrozsáhlejší korupční aféru přerůstá případ veřejných zakázek, které pro města a ministerstva organizovala soukromá společnost Tender Group Plus. Policie za dávání a přijímání úplatků obvinila čtrnáct lidí. Jde hlavně o šéfy stavebních firem z celého Česka.

Včetně dvou členů představenstva společnosti Hochtief VSB, která patří k největším v zemi.

"Vyšetřované případy se s výjimkou severní Moravy dotýkají celé země. Trestní stíhání se zatím týká úplatků ve výši 13 milionů korun. Firmy, které tyto částky poskytly, získaly veřejné zakázky za stovky milionů korun," potvrdil bez bližších podrobností šéf policejního týmu Vladimír Nesvadba.

Korupční scénář byl podle policejních zdrojů ve všech případech totožný: šéf firmy Tender Group Plus Radovan Sitař, který je již od konce loňského roku ve vazbě, si založil fiktivní firmu, na jejíž účet zájemci o vítězství v tendrech posílali platby za fiktivní stavební práce.

Z této firmy pak peníze putovaly na účet v rakouské bance, kde je Sitař vybíral. Policie má podezření, že část úplatků směřovala i do rukou představitelů ministerstev a radnic. Kromě Sitaře však za přijímání úplatků zatím nikdo není stíhán.

Tender Group Plus měl v soutěžích téměř neomezené pravomoci - organizoval je i určoval pořadí. "Lidé z výběrových komisí jen zvedali ruku, když dostali výsledek zmanipulované soutěže. Prokázat, zda sami lidé z radnic a ministerstev vzali peníze, bude těžší," uvedl zdroj.

Jeden z případů, v němž padlo v minulých dnech obvinění, se týká firmy Hochtief VSB. Podle policie poskytli před dvěma lety dva lidé z vedení úplatek, aby firma získala zakázku na stavbu domova důchodců v Netolicích za 67 milionů korun. "Úplatek byl v řádu statisíců korun," uvedl zdroj.

Obchodní ředitel Hochtiefu Aleš Ullmann odmítá, že by za získáním zakázky byla korupce. "Své dodavatele si vybíráme sami. Firma Tender Group Plus nám nikoho nedoporučovala, žádné úplatky nikdy nedávala," tvrdí Ullmann.

Obviněný je i člen představenstva další velké stavební firmy - Geosan Group. Za získání dvou zakázek v Kutné Hoře dala firma podle policie úplatek 2,2 milionu korun. Stíhán je nově také jednatel firmy Korint za úplatek 157 tisíc korun za získání zakázky na stavební práce na umělecké škole v jihočeských Dačicích.

Úplatkářská aféra začala loni v Příbrami, kde Tender Group Plus organizoval soutěže pro městský úřad. Mezi prvními obviněnými podnikateli z uplácení byl šéf tamní stavební firmy IDOS a švagr lidoveckého poslance Miroslava Kalouska Lubomír Kašák.

Ten dal za získané zakázky milion korun. Když se o věc začala zajímat policie, zavraždil Kašáka jeho společník Zdeněk Němec a pak spáchal sebevraždu. Policie v této souvislosti prošetřuje bývalého starostu města Josefa Vacka, jeho nástupce Ivana Fuksu a někdejší radniční úřednici Drahomíru Hanzlíčkovou.

Podle Davida Ondráčka z Transparency International je zadávání veřejných zakázek přes soukromé zprostředkovatele živnou půdou korupce. "Zvlášť když prostředníci mají zcela volné ruce jako u Tender Group Plus," uvedl.