Policie zjišťuje, zda byl Harvard vykraden

  • 3
Čtvrt milionu tuzemských akcionářů má naději, že se konečně dozví, kam se poděly peníze, které v průběhu devadesátých let svěřili společnostem Viktora Koženého. Případem Harvardského průmyslového holdingu, ve který se jeho firmy přeměnily, se důkladně zabývá odbor pro vyšetřování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti Úřadu pro vyšetřování. Podle vyšetřovatele Václava Lásky by mělo být zhruba do tří měsíců jasno, zda bude někdo obviněn, či se kauza prozatím uzavře.

Viktor Kožený dluží majitelům akcií od konce roku 1999 deset miliard korun. Za tuto sumu si totiž koupil majetek holdingu a za něj zaplatil dvěma směnkami, které dosud neuhradil. Policie nyní mimo jiné šetří, zda nešlo jen o fiktivní koupi prázdného holdingu, která by posloužila jako zástěrka "vykradení" fondů.

"Dnes se hovoří v souvislosti s harvardským holdingem zejména o prodělku Koženého a potažmo tuzemských akcionářů v ázerbájdžánské kuponové privatizaci, ale to není jádro problému. Klíčem k celé kauze je druhá polovina devadesátých let, kdy byl z holdingu vyveden prostřednictvím kyperských firem majetek v podobě akcií za miliardy korun," říká Václav Láska.

Dodává, že policie nyní spolu se Střediskem cenných papírů dokumentuje cestu akcií k současnému majiteli a zároveň zkoumá i okolnosti přeměny fondů v akciové společnosti, jejich sloučení v Harvardský průmyslový holding, následné likvidace a veřejné obchodní soutěže, ve které byl za velmi nestandardních podmínek holding prodán.

Jednou z možností, jak odhalit majetkové přesuny holdingu, jsou jeho účetní doklady. Ty se již šest měsíců marně snaží od představenstva v čele s Borisem Vostrým získat soudem jmenovaný likvidátor Zdeněk Častorál, ani přes soudní příkaz se mu to zatím nepodařilo. Podle Václava Lásky je hlavní problém v tom, že zatím nikdo neví, kde jsou.

"Snažíme se k nim dostat, ještě jsme nevyčerpali všechny možnosti," doplňuje Láska. Většinový podíl holdingu - třiapadesát procent akcií - v současné době vlastní podle Zdeňka Častorála šestnáct vzájemně propojených kyperských společností blízkých Viktoru Koženému, v jedné z nich figuruje jako ředitel i Boris Vostrý. Valná hromada holdingu, která se měla dnes konat v Táboře, byla přesunuta na 16. srpen.