Dron Raven od kalifornského výrobce AeroVironment, který má ve výbavě i česká armáda. | foto: Courtesy AeroVironment, Inc.

Policie chtěla drony. Nemůže je ale používat, tak z nákupu vycouvala

  • 51
Vojáci české armády i policisté nedávno zatoužili při své práci častěji a lépe vidět z ptačí perspektivy pomocí dronů. Zatímco vojáci se nyní s obtížemi snaží obměnit svou již existující flotilu, policisté pořízení úplně prvních dronů nakonec vzdali.

Ministerstva obrany i vnitra nedávno vypsala veřejné zakázky na jejich nákup. Své první drony dohromady za 9,2 milionu korun chtěla podle v únoru vypsané veřejné zakázky pořídit policie. Konkrétně se měla bezpilotní letadla podílet na zlepšení reakcí policie při povodních a jiných krizových situacích.

„Šlo o několik kusů pro každé krajské ředitelství,“ upřesnila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

V nejbližší době se jich však policisté nedočkají. „Zakázka byla zamítnuta, a to z důvodu nepřipravené legislativy pro řádný provoz u policie,“ vysvětluje Nguyenová. Ukázalo se totiž, že by současné předpisy policistům neumožňovaly rychlé nasazení dronů v případě potřeby.

Letecká legislativa, na jejíž dodržování i v případě dronů dohlíží Úřad pro civilní letectví, totiž bez udělení konkrétní výjimky nedovoluje například létat nad hlavami lidí nebo nad cizím majetkem. Plány na policejní drony se tak odkládají.

Armáda nedávno ukázala své drony na letišti ve Kbelích:

17. února 2015

Armáda se snaží drony modernizovat

Armáda je o několik kroků dál než policie, drony má totiž ve výbavě už od roku 2009. Využívá dva typy průzkumných bezpilotních letadel od kalifornského výrobce AeroVironment. Kolik kusů má ve výbavě prozradit nechce. „Konkrétní počty bezpilotních prostředků nejsou informací určenou veřejnosti,“ řekl pouze mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka.

Drony v Česku

Kromě armády se drony v Česku prosazují i v osobním a komerčním využití - často legislativě navzdory. Podle odhadů České asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel nabízelo v půlce dubna služby spojené s drony na českém trhu na 130 subjektů. Povolení k leteckým pracem od Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) měl ale jen tucet firem (Více o byznysu s drony čtěte zde).

O tom, že výrazně přibývá i lidí, kteří si bezpilotní letadla (lidovější a rozšířenější označení dron se správně používá jen pro armádní účely), pořizují jen tak informoval v dubnu na základě svých prodejů e-shop Alza.cz. Za první čtvrtletí letošního roku hlásí Alza nárůst prodejů dronů o 850 procent. Navíc se čím dál častěji prosazují dražší modely.

I významná část z osobně užívaných dronů ale musí mít jistý druh povolení od ÚCL (O regulaci dronů čtěte na stránkách ÚCL).

Aktuálně tak armáda vypsala soutěž na částečnou modernizaci této flotily - konkrétně  vybírá dva komplety „mini bezpilotních průzkumných prostředků“. „Jsou určeny k provádění sledování a průzkumu bojiště a získávání informací v reálném čase,“ upřesňuje plánované použití poptávaných dronů Caletka.

Bližší technické specifikace dronů ani to, na kolik vyjdou, nechce v této fázi zakázky ministerstvo zveřejnit. Zakázka, která se objevila ve věstníku minulou středu, je už druhým pokusem armády pořídit si tyto drony.

Poprvé ministerstvo obrany zakázku zadalo už v červenci roku 2013, ale začátkem dubna ji zrušilo a minulý týden vypsalo znovu.

„V zadávacím řízení podalo žádost o účast pět zájemců. Po obdržení zadávací dokumentace však podal nabídku jenom jeden zájemce,“ vysvětluje Caletka, proč muselo ministerstvo původní zakázku zrušit.

Nyní ji tak vypsalo znovu s tím, že snížilo nároky na dodavatele. Zatímco dříve musel doložit dodání obdobných zakázek v hodnotě 15 milionů za posledních pět let, nyní už mu budou stačit zkušenosti s třetinovým objemem. Na ministerstvu věří, že díky tomu přiláká víc zájemců.

Pouze průzkumné, nikoli útočné

Kromě této výbavy armáda pracuje na zapojení daru od amerických spojenců – z katapultu vystřelovaného dronu ScanEagle. Ten má sloužit v Afghánistánu v rámci operace Resolute Support.

Všechny zmíněné drony jsou využívány k průzkumným účelům, nikoli k vlastním útokům (například raketami), jak to se svou dronovou flotilou činí americká armáda při takzvaném boji proti terorismu.

Pouze jeden dron ve výbavě české armády má jiný účel než monitoring terénu. Jedná se o přístroj, který loni ministerstvo obrany koupilo od Vojenského technologického ústavu. Toto zařízení totiž armáda využívá jako imitaci vzdušného cíle pro výcvik protiletadlových raketových jednotek.