Union Banka. Ilustrační foto.

Union Banka. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Policisté chtějí obžalovat celé vedení padlé Union banky. Včetně Vávry

  • 6
Policie chce dostat před soud celé sedmičlenné vedení padlé Union banky, včetně jejího ředitele Radovana Vávry. Manažeři podle policie rozhodovali o poskytnutí desítek rizikových úvěrů, které buď nebyly splaceny vůbec, nebo jen částečně. Banku tak podle detektivů připravili o více než tři miliardy korun. Vávra odmítá, že by byl v souvislosti s úvěrováním v bance kdykoliv obviněn.

"Nikdy jsem v souvislosti s úvěry Union banky nebyl ani vyslýchán, ani prošetřován, ani mi nebylo sděleno žádné obvinění, ani proti mně policie ani žádný jiný orgán žádnou činnost nevyvíjely. Čili si nedovedu představit, jak by tyto kroky mohly být přeskočeny a jak bych kvůli tomu mohl být obžalován. Čili tato informace se nezakládá na pravdě," reagoval Radovan Vávra s tím, že neví, které lidi má policie ve své zprávě na mysli.

Policie navrhuje žalobu konkrétně kvůli podezření ze spáchání trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a z porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Jména lidí policie nemůže kvůli náhubkovému zákonu zveřejnit. Potvrdila však, že jména sedmi lidí už se v minulosti v souvislosti s kauzou Union banky objevila v médiích. A právě Vávra byl mezi těmi, které policie v minulosti obvinila.

Vávra tak možná půjde před soud. O jeho osudu však rozhodne státní žalobce Alexandr Dadam, který má případ od začátku na starosti. Jeho nadřízený, olomoucký vrchní státní zástupce Martin Suchý, však ještě před skončením vyšetřování ze strany policie svému podřízenému doporučil, po půlročním studiu spisu, aby Vávru k soudu neposílal. - čtěte Za Union banku vyšetřujte všechny, jen ne Vávru

Spisy mají desítky tisíc stran

"Policisté během vyšetřování shromáždili poměrně velké množství důkazních materiálů. Spisový materiál obsahuje několik desítek tisíc stran," uvedl mluvčí útvaru hospodářské kriminality policie Roman Skřepek.

Radovan Vávra.

Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Markéta Ševčíková MF DNES potvrdila, že od policie návrh obžaloby přijala. "Jak bude rozhodnuto, nejde nyní předjímat, ale rozhodnutí očekáváme v nejbližších měsících," uvedla.

Podle zaměstnanců zastupitelství by to mělo být do konce července.

Státní zástupce může obecně poté, co od policie dostane návrh na obžalobu, celý případ zastavit, přerušit, znovu vrátit policii k došetření či lidi obžalovat a poslat je tak k soudu.

Vedení Union banky poskytovalo úvěry lidem, kteří je nebyli schopni splácet standardním způsobem. Jejich firmy byly často extrémně zadlužené a téměř nevykazovaly podnikatelskou činnost. 

Objem těchto speciálních úvěrů tvořil zhruba třetinu úvěrového portfolia banky. Banka se po upozornění ČNB snažila odprodávat majetkové účasti, aby pokryla rizikové pohledávky, a hledala strategického investora.

Policisté obvinili i dva italské finančníky Giuseppe Roselliho a Paola Catalfama. Jejich podíl na nezákonných transakcích se ale řeší zvlášť. "V případě cizinců byl návrh na podání obžaloby podán státnímu zastupitelství loni v listopadu. Nepodíleli se na všem. Proto bylo v jejich případě vyšetřování ukončeno dříve a nyní se dodělal zbytek," vysvětlil Skřepek.

Italská finanční skupina zastupovaná firmou Invesmart převzala Unionku na konci roku 2002. Počítala přitom s tím, že stát bance finančně pomůže. To se nestalo a banka 21. února roku 2003 zavřela všechny své pobočky v Česku a zkrachovala.

,