Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Polovina lidí bez práce je ohrožena chudobou, tvrdí sociolog Keller

  • 17
Chudoba akutně ohrožuje polovinu nezaměstnaných v České republice, tvrdí sociolog Jan Keller. K nejohroženějším skupinám prý patří mladé rodiny s dětmi a ženy samoživitelky. Keller si myslí, že ekonomická krize může situaci ještě zhoršit a hrozí, že přibude lidí, kteří do chudoby spadnou.

Výpočet hranice chudoby se v každé zemi pohybuje podle vývoje průměrného příjmu a stanovuje se od příjmu těch, kteří v chudobě nejsou.

Velmi zjednodušeně lze podle Kellera říci, že v Česku žije pod hranicí chudoby jednotlivec, jehož měsíční příjem je pod hranicí 7000 korun, u dvou lidí žijících ve společné domácnosti je to společný příjem okolo 12 tisíc až 13 tisíc korun.

Počet nezaměstnaných v září přesáhl hranici půl milionu, a meziročně se tak zvýšil o více než 186 tisíc osob. V chudobě nyní podle statistik žije více než deset procent obyvatel. - více čtěte Práci nemá více než půl milionu lidí

Keller, který učí na Fakultě sociáních studií Ostravské univerzity, dodal, že k chudobou nejohroženějším skupinám patří především mladé rodiny s dětmi a také matky samoživitelky, kterých je v Česku nyní téměř čtvrt milionu. Právě o těchto skupinách se na rozdíl od seniorů, kteří jsou chudobou rovněž ohroženi, podle Kellera zatím příliš nemluví.

Česko je stále evropskou zemí s nejmenším podílem lidí pod oficiálně stanovenou hranicí chudoby. Na druhou stranu však republika patří k zemím s nejvyšším podílem obyvatel, kteří jsou chudobou ohroženi. Keller se tak domnívá, že Česká republika velmi brzy dožene Evropu v té nejhorší možné oblasti, tedy v podílu lidí, kteří jsou chudí.

Stále více lidí míří do noclehárny

Například Charita Ostrava letos zaznamenala zvyšující se zájem klientů o její služby. "V noclehárně pro osoby bez přístřeší se jedná asi o dvacetiprocentní nárůst a u nízkoprahového denního centra je navýšení zhruba třicetiprocentní," uvedl ředitel Charity Ostrava Martin Pražák.

Dodal, že zcela nových klientů pak v noclehárně už nyní evidují o 56 procent více než v loňském roce. "Těch důvodů může být mnoho, určitě zde hraje roli ekonomická krize," míní Pražák.

Podle něj má však na stávající nárůst vliv i systém výplaty sociálních dávek, kdy lidé pro dosažení většího příjmu musí dobrovolně odpracovat určité množství hodin. Pražák se domnívá, že tento systém je sice motivační, ale byl špatně připraven. Mnoho lidí by chtělo dobrovolně pracovat, ale pracovních nabídek je nedostatek.

Armáda spásy, která rovněž poskytuje sociální služby, sice zatím výrazný nárůst klientů nezaznamenala, ale podle oblastního ředitele Františka Krupy rovněž hrozí, že chudých bude přibývat. Už několik let vzrůstá počet lidí, kteří se zadlužují a na druhou stranu se lidem mnohem hůře shání zaměstnání.

Na problematiku chudoby chce upozornit i happening, který se ve středu koná na Masarykově náměstí v Ostravě, a to u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby.

,