Kontroloři vytkli železničářům i nedostatky v oceňování údržby a plánování oprav (ilustrační snímek).

Kontroloři vytkli železničářům i nedostatky v oceňování údržby a plánování oprav (ilustrační snímek). | foto: SŽDC

Polovinu zakázek si rozdělilo jen pár firem, kritizují kontroloři SŽDC

  • 3
Polovinu zakázek státních železnic za 4,6 miliardy korun si rozdělilo pouhých sedm dodavatelů. Celkem se přitom na všech zakázkách podílelo 223 dodavatelů. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřadu. Ten prověřoval, jak v letech 2010 až 2014 využila Správa železniční dopravní cesty peníze na údržbu a opravy drah.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) prý chybovala v nastavení tendrů. Nejvyšší kontrolní úřadu (NKÚ) také našel až stoprocentní rozdíly mezi cenami v katalogu SŽDC a u dodavatelů. SŽDC na svém webu tvrdí, že uvedená čísla jsou nepřesná. Jaké jsou přesné údaje ale správa neuvedla, data uvedená NKÚ prý nyní analyzuje.

České Zakázky.cz

Přihlaste se do výběrových řízení. Největší databáze veřejných zakázek na www.ceskezakazky.cz

„Při výběru dodavatelů omezuje SŽDC počet možných uchazečů příliš tvrdými kvalifikačními požadavky. Například pro zakázky v předpokládané hodnotě dva až pět milionů korun požadovala, aby dodavatel prokázal objem zakázek provedených v předešlých třech letech v hodnotě 50 milionů,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková. Zadávacích řízení se tak většinou zúčastnili jen tři až čtyři uchazeči.

V registru veřejných zakázek bylo podle NKÚ evidováno za dané období dohromady 1304 zakázek SŽDC za 9,3 miliardy korun, na kterých se podílelo 223 dodavatelů. Více než 56 procent zakázek si ale rozdělilo jen sedm firem, tedy pouhá tři procenta ze všech dodavatelů. I hodnota zakázek, které těchto sedm dodavatelů získalo, byla vysoká - činila 49 procent celkové hodnoty všech tendrů, tedy 4,6 miliardy.

Kontroloři vytkli železničářům i nedostatky v oceňování údržby a plánování oprav. „SŽDC používala pro oceňování údržby a oprav katalog cen, který neobsahuje objektivní informace. Mezi cenami v katalogu a nabídkovými cenami dodavatelů jsou u stejných prací neúměrně velké - někdy i stoprocentní - rozdíly. Vinou těchto chyb pak v některých případech nevyhrál zakázku dodavatel s nejvýhodnější nabídkou,“ sdělila mluvčí NKÚ. Projekty pak podle úřadu prodražuje také mnohaleté odkládání oprav kvůli nedostatku peněz.

Problém je podle kontrolního úřadu v tom, že SŽDC nemusí u podlimitních tendrů postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Právě u podlimitních zakázek objevili kontroloři řadu nedostatků - od nerovného zacházení s uchazeči přes nestandardní průběh zadávacího řízení až po neopodstatněné vyloučení uchazeče. „Podle NKÚ není důvod, aby se na SŽDC tato výjimka ze zákona vztahovala,“ doplnila Málková.

,