Polská firma vyrábí rakve, které si odběratel sám složí, třeba jako nábytek. Firma vydala i reklamní kalendář se záběry poloobnažených modelek. | foto: Profimedia.cz

Složte si rakev za dvě minuty sami. Polská firma dobývá evropský trh

  • 49
Dělám je jako auta, na pásu, říká Zbigniew Lindner, jehož firma vyrobí na patnáct tisíc rakví měsíčně. Polská společnost se nyní rozhodla, že se pokusí dobýt evropský trh s novinkou. Začne vyrábět rakve, které si odběratel sám složí, třeba jako nábytek.

„Vše vychází z potřeby rychlé dopravy a ještě rychlejší montáže. Navázali jsme na nábytek v kartonových krabicích,“ vysvětlil Krzysztof Bromberek, který je autorem nápadu vyrábět rakve na montáž.

Klasických rakví se do kamionu vejde asi tři sta, montovacích až osm set. Rozebraná rakev je uložena v šedé krabici spolu s návodem a sáčky se šrouby a kovovými prvky ke zpevnění.

„Pracujeme na lepším balení v kartonu. Metodu skládání jsme už dotáhli k dokonalosti. Rakev je možné dát dohromady za dvě minuty. Nezkušeným to trvá čtyři,“ říká Lindner.

Polská firma vyrábí rakve, které si odběratel sám složí, třeba jako nábytek.

První rakve s vlastní montáží odjely ze sídla firmy v okolí Poznaně loni v prosinci, všechny do zahraničí. Mezitím výrobce reaguje na připomínky od odběratelů. „Pár drobností jsme museli vylepšit, ale máme nové zakázky. Hlavně od krematorií. V továrně se těmto rakvím říká hořáky,“ poznamenal Bromberek.

Jednotlivým klientům se podle Lindnera montovací rakve neprodávají, jsou určeny velkoodběratelům. Jednu výjimku ale udělal. Slitoval se nad dívkou, která neměla 900 zlotých (asi 5500 korun), které od ní požadovala pohřební firma za rakev určenou do krematoria. Cenu své rakve výrobce odmítl prozradit, dodal jen, že marže pohřebnictví se pohybuje mezi 500 až 1000 procenty.

Lindner začínal s podnikáním na pile před čtvrt stoletím. První zásilku 300 rakví, pouze klasických, vypravil na začátku 90. let. V nabídce má teď několik stovek vzorů, včetně „tematických“.

Například rakev pro novináře s listem papíru, kalamářem a perem na víku, pro herce je určena rakev s maskou, motocykl si vybere milovník rychlosti. Dva napěněné půllitry na víku si nejčastěji objednávají Češi. Bílé rakve jsou zase určeny pro Skandinávii, kde se prý v jiných barvách nepohřbívá.

„Vybral jsem si rakev Příroda. Je na ní les, louka, zvířata. Sám jsem ji navrhl,“ svěřil se jeden ze zaměstnanců.

V Japonsku si zase můžete rakev vyzkoušet:

11. listopadu 2014