Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Inspekce: Polské solné embargo je zoufalé, zakažme dovoz potravin

  • 689
Státní zemědělská a potravinářská inspekce se ostře pustila do polské strany kvůli aféře s přidáváním odpadní soli do potravin. Poláci dodnes Česko neinformovali o tom, odkud sůl pocházela, kdo ji používal a v jakých výrobcích byla. "Je to zoufalé, je na čase uvažovat o zákazu dovozu polských potravin," řekl Martin Klanica, ředitel kontrolní a právní sekce SZPI.

Podle Klanici je situace vážná proto, že Polsko ani téměř po měsíci, kdy aféra vypukla, neodpovědělo na konkrétně položené otázky. Standardně přitom mají státy v takových případech informovat partnery v členských zemích bezodkladně.

"Nevíme, odkud přesně se technická sůl do potravin dostala, kdo ji při zpracování využíval, jaké výrobky sůl obsahovaly a zda k nám byly dovezeny. Systém varování před nebezpečnými výrobky, který je v EU nastaven, tak selhává," uvedl s tím, že inspekce má neoficiální informace o tom, že Poláci začali kvůli soli stahovat potraviny z oběhu, oficiálně však neví nic.

Že polská strana selhala, to se domnívá i prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. "Polská solná aféra předvedla, jak nemá vypadat činnost kontrolních orgánů," uvedl.

SZPI: Zakažme dovoz polských potravin

Polská prokuratura podle Klanici celý případ přikryla a dala přednost vyšetřování tří lidí zapojených do aféry namísto toho, aby se soustředila na ochranu zájmů statisíců spotřebitelů.

"Polsko svým postojem komplikuje všem život a stává se nedůvěryhodným. Česká strana sice provádí kontroly, ale nevíme přesně, na co se zaměřit, a je to jako hledat jehlu v kupce sena," vyjmenoval Klanica důvody, proč je podle něj na místě uvažovat o zákazu dovozu polských potravin. 

"Existuje možnost eliminovat distribuci potravin z Polska do České republiky. Iniciovat by to směrem k Evropské komisi muselo ministerstvo zemědělství a pak by vyjmenované produkty nemohly být na českém trhu. Jaké, to by záleželo na rozsahu definovaných potravin (ten zatím není znám), dovedu si ale představit zákaz en bloc (hromadný, pozn. red.)," dodal Klanica.

Podle něj ale bude těžké takový zákaz prosadit, protože Česká republika by se dostala do sporu se zásadou volného pohybu zboží v EU a čelila by tak sama správnímu řízení ze strany Evropské komise. "Obávám se, že k tomu nebude mít český stát odvahu," prohlásil Klanica.

Ministr zemědělství Petr Bendl před dvěma týdny uvedl, že jeho resort o něčem podobném neuvažuje. Aktuální stanovisko ministerstva zjišťujeme.

Klanica: Obhajovat technickou sůl v jídle nelze

Že Poláci dochucovali své potraviny technickou solí, vyšlo najevo na konci února (více zde). Technická sůl se přitom do jídla přidávat nesmí, protože může vyvolat rakovinu.

Polští hygienici ale začali vysvětlovat, že sůl škodlivá není, a není tak třeba se čehokoliv obávat. Tím činnost kontrolních orgánů jako by skončila. Podle Klanici je to absurdní. "Je to podobné, jako by místo pitné vody dávali do potravin vodu z rybníka, která teoreticky může být nezávadná, a říkali, že je vše v pořádku, jenže to je mimo rámec jakýchkoli pravidel výroby potravin. Technická sůl do potravin nepatří a Poláci tak obhajují neobhajitelné."